X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Najwyższą ideą było wywalczenie wolności". Reszczyński o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 15:10
- W Powstaniu Warszawskim chodziło o ideę, a najwyższą ideą było wywalczenie wolności, by Polska mogła pokazać Rosjanom, że jest gospodarzem na swoim terenie - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński, publicysta. Gośćmi audycji byli również Andrzej Rafał Potocki ("Sieci") oraz Przemysław Harczuk ("Gazeta Polska").
Pomnik powstania warszawskiego na placu Krasińskich
Pomnik powstania warszawskiego na placu KrasińskichFoto: Shutterstock

Goście Polskiego Radia 24 odnieśli się do 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i jego krytyki ze strony niektórych środowisk politycznych. Red. Jacek Żakowski odnośnie tego wydarzenia napisał na łamach "Gazety Wyborczej" o "hańbie politykierów". - Z wypowiedzi ludzi związanych ze środowiskiem "GW" przebija to, z czym mieliśmy do czynienia w czasach komuny. Mówiło się wówczas o bohaterskiej Armii Ludowej, która szła do Polski najkrótszą drogą, a więc z Moskwy - podkreślił Wojciech Reszczyński.

Posłuchaj
19:54 PR24_MPLS 2020_08_01-14-09-09.mp3 Publicyści o krytyce Powstania Warszawskiego (Temat Dnia/Gość PR24) cz. 1

- W Powstaniu Warszawskim chodziło o ideę, a najwyższą ideą było wywalczenie wolności, by Polska mogła pokazać Rosjanom, że jest gospodarzem na swoim terenie. Zniszczenie całego miasta nastąpiło dopiero po upadku Powstania. Wówczas Warszawa stała się bezludnym miastem. Udawano potem mit wyzwolenia Warszawy, którego nie było - dodał.

Andrzej Duda free Krakowskie przedmieście powstanie warszawskie PR-1200.jpg
Prezydent: to szczególny dzień nie tylko dla Warszawiaków, ale dla wszystkich Polaków

"Przywrócone miejsce"

- Odnośnie Powstania Warszawskiego są trzy narracje: narracja komunistyczna mówiła o sanacyjnym dowództwie, które doprowadziło do upadku. Zakłamywała ona historię. W latach 90. pojawiła się narracja o Powstańcach, którzy chcieli mordować Żydów, a później narracja o sensowności wybuchu Powstania - stwierdził Przemysław Harczuk.

Czytaj także:

- Sama idea Powstania Warszawskiego i bohaterstwo ludzi są jak najbardziej uzasadnione, uprawnione i potrzebne. Wydaje się, że miejsce należne tym bohaterom jest przywrócone i nie ma w Warszawie osoby, dla której ten dzień nie byłby istotny - ocenił.

"Przemysł pogardy"

Powstanie warszawskie free pomnik warszawa shutt-1200.jpg
Powstanie Warszawskie: zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

Zdaniem Andrzeja Rafała Potockiego "tekst na temat Powstania Warszawskiego o «hańbie politykierów» został wydany w «Gazecie Wyborczej», która słynie z przemysłu pogardy. Rodzice głównych postaci «GW» «stali wówczas po drugiej stronie Wisły» i nie zachowali się tak jak trzeba w tamtym czasie".

Publicysta uważa, że "warszawiacy sami chcieli wybuchu Powstania Warszawskiego". - Ludzie mieli dosyć okupacji i prześladowań i nie było siły, która by powstrzymała ich przed przeciwstawieniem się Niemcom - podsumował.

Posłuchaj
21:13 PR24_MPLS 2020_08_01-14-36-34.mp3 Publicyści w rozmowie na temat ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie i zaprzysiężenia Andrzeja Dudy (Temat Dnia/Gość PR24) cz. 2

W audycji również temat upamiętnienia w Warszawie prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz zapowiadanego bojkotu zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: Wojciech Reszczyński, Andrzej Rafał Potocki, Przemysław Harczuk
Data emisji: 01.08.2020
Godzina emisji: 14.09

PR24/pkr

Czytaj także

Polska uczciła bohaterów. Na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonął Ogień Pamięci

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 07:00
Rozpalenie ogniska pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie zakończyło obchody 76. rocznicy powstańczego zrywu. Ognisko zostało zapalone ogniem przyniesionym z warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza przez sztafetę pokoleń, czyli m.in. harcerzy i strażników miejskich. Jak powiedział Jakub Jabłoński, drużynowy ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, to symbol ognia walk powstańczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Soloch: powstańcy mówią o wspólnocie i jedności. To jest lekcja z Powstania

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 10:00
– Dzisiaj Powstanie uczy nas tego, co starali się przekazywać i przekazują ostatni żyjący powstańcy. (...) Oni mówią przede wszystkim o wspólnocie i o jedności. To jest rzeczywiście wspólne święto wszystkich Polaków, jedno z tych nielicznych, które naprawdę nas nie dzieli, a łączy – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Soloch, minister w Kancelarii Prezydenta. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także: Piotr Zgorzelski z PSL, Bartosz Kownacki z PiS, Marcin Kierwiński z PO i Adrian Zandberg z Razem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To przejaw psychopatii". Dr Artur Wróblewski o krytyce obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 10:56
- Radosław Sikorski krytykuje Powstanie Warszawskie, które jego zdaniem "czci i obchodzi tylko psychoprawica". Uważam, że krytykowanie tego wydarzenia to przejaw psychopatii - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Wróblewski, politolog (Uczelnia Łazarskiego). Gośćmi audycji byli również Karol Gac, publicysta "Do Rzeczy" i dr Krzysztof Karnkowski, socjolog ("Gazeta Polska Codziennie").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dowód męstwa i gotowości poniesienia ofiar w obronie ojczyzny". Premier o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 10:19
- Powstanie Warszawskie było bohaterskim, okupionym ogromną daniną krwi wyzwoleniem spod ludobójczej okupacji dużej części polskiej stolicy; dowodem męstwa, determinacji i gotowości poniesienia ofiar przez Polaków walczących w obronie ojczyzny - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent o rzezi Woli: wielkie świadectwo cierpienia mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 10:54
Dziękuję, że w symboliczny sposób wspominamy bohaterstwo i służbę mieszkańców Woli i lekarzy szpitala wolskiego pomordowanych w rzezi tej dzielnicy - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że polegli dali wielkie świadectwo bohaterstwa.
rozwiń zwiń