X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Waldemar Nowakowski ps. "Gacek": nieuczestniczenie w walce było poza wyobraźnią

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 17:28
- Najważniejsze było jakoś się dostać do AK, bo było wiadomo, że będzie walka.W momencie wybuchu Powstania miałem 12 lat - wspominał w Polskim Radiu 24 Waldemar Nowakowski, ps. "Gacek", powstaniec warszawski. 
Pomnik Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie
Pomnik Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w WarszawieFoto: Alizada Studios/ Shutterstock

Gość Polskiego Radia wspominał początki powstańczej walki. - Najważniejsze było jakoś się dostać do AK, bo było wiadomo, że będzie walka.W momencie wybuchu Powstania miałem 12 lat. Czułem się żołnierzem. Niesłusznie, ale tak się czułem - opowiadał. Nie włączenie się w walki było poza moją wyobraźnią. Nie wyobrażałem sobie, by siedzieć w piwnicy - zaznaczył.

Pułkownik Waldemar Nowakowski podkreślił, że w Powstaniu walczył także jego ojciec, który był dowódcą zgrupowania na Żoliborzu. - Wyrwałem się i poszedłem walczyć - wskazał. 

"Niemcy, to Niemcy. Banda morderców"

"Gacek" opowiadał, że udało mu się dostać do oddziału Waligóry. - Wykonywałem rozkazy, a jako dzieciak byłem zapatrzony w starszego pana - bo miał chyba 19 lat - który był dla mnie autorytetem - przekazał. Wcześniej, jak sam mówi, rzadko widział Niemców, bo "jak tylko jakiś się pokazał, to od razu chłopcy do nich strzelali, ostro". - Wiedziałem, że Niemcy to wrogowie i że trzeba z nimi walczyć - zaznaczył. 

1200 wawa.jpg
Stolica w godzinę "W" oddała hołd powstańcom warszawskim

Do zadań płka. Nowakowskiego należało m.in. dostarczanie amunicji walczącym na Woli powstańcom, oraz środków medycznych do wolskiego szpitala "i przed tym strasznym morderstwem, i 10 dni później". 

Czytaj także: 

Waldemar Nowakowski ocenił, że "twierdzenia o tym, że w Warszawie nie było Niemców, tylko naziści, to kompletna bzdura, coś obrzydliwego". - Naziści, komuniści - jedno i drugie zaraza. To byli po prostu Niemcy, banda morderców. Przeżyłem Powstanie na Woli. Wiem, widziałem, co oni wyrabiali - zaznaczył.  


Posłuchaj
14:21 WaldemarNowakowski-PR24_MPLS 2020_08_01-16-43-29.mp3 Wspomnienia płk. Waldemara Nowakowskiego ps/ "Gacek" z Powstania Warszawskiego ("Temat dnia"/ PR24)

 

Zachęcamy do wysłuchania wspomnień płk. Waldemara Nowakowskiego ps. "Gacek" z Powstania Warszawskiego. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyTadeusz Płużański

Gość: płk Waldemar Nowakowski ps. "Gacek", powstaniec warszawski

Data emisji: 01.08.2020

Godz. emisji: 16.35


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Kucharczyk: w 1939 roku do Polski weszli Niemcy wychowani na antypolonizmie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 16:06
- Niemcy, którzy przyszli na nasze ziemie we wrześniu 1939 roku, to było pokolenie wychowane na antypolonizmie Republiki Weimarskiej. To byli inni Niemcy niż ci zapamiętani przez Polaków z czasów pierwszej wojny światowej - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To dobry moment, by pokazać, że jesteśmy jednym narodem". Paweł Sałek o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 16:14
- Pojawiają się dzisiaj różne głosy wśród historyków, ale pamięć o Powstańcach trzeba pielęgnować i honorować tych, którzy żyją i przeżyli tamte czasy. To wielka sprawa. To budowanie pamięci historycznej, ale też przykład i symbol dla młodego pokolenia - powiedział Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.
rozwiń zwiń