"Ma też symboliczne znaczenie". Iwo Bender o umowie wojskowej Polska-USA
- Bracka Obama wycofywał się z tarczy antyrakietowej 17 września, natomiast Mike Pompeo wziął udział w uroczystościach związanych z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia i tego samego dnia umowa wojskowa Polska-USA zostaje podpisana - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Iwon Bender.
2020-08-16, 15:30
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo podpisali w sobotę w Warszawie umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defense Cooperation Agreement - EDCA). Prezydent Andrzej Duda określił to "wymiernym wzmocnieniem polskiego bezpieczeństwa", które "przełoży się na inne aspekty współpracy". Umowa przewiduje stworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu USA, możliwość dalszego zwiększenia liczebności wojsk USA stacjonujących w Polsce oraz ustanowienie ram prawnych obecności amerykańskich żołnierzy nad Wisłą.
Powiązany Artykuł
Trump: umowa o współpracy obronnej z Polską wzmocni NATO i Europę
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że umowa wojskowa została podpisana na wysokim szczeblu. - Jej ranga jest mocniejsza, trudniej będzie się z niej wycofać. Wysunięte Dowództwo V. Korpusu USA w Polsce to też silny znak. Jest też mowa o punkcie logistycznym we Wrocławiu - zauważył Iwo Bender.
Dodał, że w polityce ważne są też symbole. - Bracka Obama wycofywał się z tarczy antyrakietowej 17 września. Jedna z gazet amerykańskich podsumowała to jako "szczęśliwego dnia sowieckiej inwazji życzymy Polsce". Natomiast Mike Pompeo wziął udział w uroczystościach związanych z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia i tego samego dnia umowa wojskowa Polska-USA zostaje podpisana. Ewidentnie jest to znak wysłany na wschód, a tam takie symbole są doskonale rozumiane, że Polska jest sojusznikiem USA i jeżeli ktoś roi sobie marzenia względem naszego kraju, to powinien się nad tym mocniej zastanowić - stwierdził publicysta.
Posłuchaj
Wraz z grupą 4,5 tysięcy żołnierzy przysłanych przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę, w Polsce będzie 5,5 tysiąca Amerykanów. Polska - podobnie jak inne państwa, które goszczą u siebie wojska amerykańskie - zapewni bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury. Szacunkowy koszt tych działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 mln zł rocznie.
REKLAMA
Więcej w nagraniu
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Iwo Bender
Data emisji: 16.08.2020
Godzina emisji: 14.33
REKLAMA
PR24
Polecane
REKLAMA