Adam Borowski: nową Solidarność zobaczyłem w 2015 roku
- Kiedy z hasłami 500+ do władzy doszła nowa ekipa, która przypomniała sobie o słabszych, o rodzinach, o ludziach, którym trzeba pomóc, zobaczyłem nową Solidarność - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, publicysta i opozycjonista z czasów PRL. - Dzięki tej nowej Solidarności dzieci zapomniały o słowie bieda - dodał.
2020-08-28, 15:56
31 sierpnia 1980 r., w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, które w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
Powiązany Artykuł
Sierpień 80 - zobacz serwis specjalny
"Mamy szansę budować Polskę naszych marzeń"
Opozycjonista z czasów PRL Adam Borowski podkreślał w Polskim Radiu 24, że w czasach III RP "idea Solidarności była przez lata kompletnie martwa". - Było sporo odznaczeń, uhonorowań, ale idea kompletnie się zatraciła w codzienności. Jeszcze w 1989 roku walczono o słabszych, a potem praktyka społeczna pokazała, że odstąpiono od dużej i małej solidarności, zdano się na wolną rękę liberalizmu i rynku - wskazał gość "Tematu dnia".
Czytaj także:
- Prezydent: Sierpień 1980 to fundament wolnej Polski
- Podziemne rozgłośnie radiowe w PRL. Fenomen Radia Solidarność
W rozmowie z Polskim Radiem 24, opozycjonista zaznaczył, że idea Solidarności wróciła w 2015 roku. - Kiedy z hasłami 500+ do władzy doszła nowa ekipa, to przypomniała sobie o słabszych, o rodzinach, o ludziach, którym trzeba pomóc. Wtedy zobaczyłem nową Solidarność - w tej ekipie, która dzieli się skutkami dobrej polityki i owocami walki z przestępczością - wskazał.
- Dzięki tej nowej Solidarności dzieci zapomniały o słowie "bieda". To jest ta solidarność, która jest mi bliska. Od 2015 roku mamy szansę budować taką Polskę, o jakiej marzyliśmy - sprawiedliwą, w której hasło na budynku sądu w Warszawie: "sprawiedliwość jest siłą i ostoją Rzeczypospolitej" kiedyś stanie się prawdziwe, bo będzie wypełnione treścią - ocenił Adam Borowski.
REKLAMA
Posłuchaj
W rozmowie więcej na temat idei Solidarności w polskim życiu publicznym.
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: Adam Borowski (publicysta, opozycjonista z czasów PRL)
Data emisji: 28.08.2020
Godzina emisji: 15,06
REKLAMA
mbl
Polecane
REKLAMA