X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

17 września 1939. Wiceprezes Związku Sybiraków: dla Polaków na Kresach była to tragedia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:33
- Dla wszystkich Polaków na Kresach agresja Sowietów na Polskę to była tragedia, a szczególnie dla osadników wojskowych. Od początku rozpoczęły się restrykcje - powiedział w Polskim Radiu 24 Mieczysław Pogodziński, wiceprezes Związku Sybiraków.
Armia Czerwona
Armia CzerwonaFoto: Grisha Bruev/Shutterstock

81 lat temu rozpoczęła się agresja sowiecka na Polskę. - Dla wszystkich Polaków na Kresach była to tragedia, a szczególnie dla osadników wojskowych. Mój ojciec był takim osadnikiem w woj. wołyńskim. Od początku rozpoczęły się restrykcje, a pretekstem było domaganie się przez NKWD oddania broni długiej. Dotyczyły także naszej rodziny - opowiadał Mieczysław Pogodziński.

Ambasada rosji fb niezależna-1200.jpg
"Dopóki żyjemy, będziemy tu przychodzić". Manifestacja pod ambasadą Rosji w przeddzień 17 września

- 10 lutego 1940 odbyła się pierwsza wywózka masowa Polaków na Sybir. Miałem wtedy skończone 11 lat i bardzo dobrze pamiętam te wydarzenia. Znaczna większość osadników wojskowych z mojej osady została wywieziona. Mieliśmy przygotowane furmanki i saniami przewieziono nas do stacji kolejowej. Były to warunki makabryczne, bo panował wtedy ogromny mróz - dodał.

Czytaj także:

- W dużej sali w baraku umieszczono 4 rodziny, a nie było tam żadnych mebli. Warunki były straszne, a dodatkowo było tam pełno insektów. Karaluchy chodziły po ścianach i po suficie i nie było na to rady. Osoby pracujące otrzymywały 40 dag chleba, a dzieci 20 dag. Wszystko się jednak jakoś przeżyło do roku 1941, a więc układu Sikorski-Majski. Wtedy warunki do życia były mniej uciążliwe, a dodatkowo zaczęto traktować nas jak sojuszników - mówił gość Polskiego Radia 24.

Posłuchaj
14:53 PR24_MPLS 2020_09_17-11-08-08.mp3 Mieczysław Pogodziński opowiada o swoich przeżyciach po napaści Sowietów na Polskę 17 września 1939 r. (Temat Dnia/Gość PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Mieczysław Pogodziński (Związek Sybiraków)

Data emisji: 17.09.2020

Godzina emisji: 11.08

pkr

Czytaj także

"Długo czekaliśmy na Muzeum Józefa Piłsudskiego". Dr Andrzej Anusz o 100-leciu Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 12:56
- Rzeczywiście epidemia w dużym stopniu pokrzyżowała plany bardzo uroczystych, dużych obchodów stulecia zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Mam nadzieję, że pewne elementy tych obchodów się odbędą - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, historyk i politolog z Instytutu Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opinie prawników są rozbieżne". Prof. Madajczyk o reparacjach od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 13:45
- Opinie prawników są rozbieżne, a spór prawniczy i wymiana ekspertyz mogą trwać w nieskończoność - stwierdził w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk, historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń