Rocznica zjednoczenia Niemiec. Cezary Gmyz: wschód nadal pozostaje w tyle za zachodem
- Tereny Niemiec Wschodnich są w dużej mierze terenami wyludnionymi, ale święto przebiega raczej w atmosferze podsumować. Wschód nadal pozostaje w tyle za zachodem Niemiec. powiedział w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech.
2020-10-03, 19:36
Tematem audycji była rocznica zjednoczenia Niemiec. - Uroczystości koncentrują się w Poczdamie, co jest znamienne, bo zjednoczenie dokonało się w Berlinie. Święto przebiega raczej w atmosferze rozliczeń i podsumowań. Trudno mówić o sukcesie gospodarczym, bo dziś tereny Niemiec wschodnich są w dużej mierze terenami wyludnionymi. Wschód nadal pozostaje w tyle za zachodem Niemiec. Wiąże się to przede wszystkim z opuszczeniem tych terenów przez młodych ludzi - mówił Cezary Gmyz.
Powiązany Artykuł
Niemcy świętują 30. rocznicę zjednoczenia kraju. Doceniono wpływ polskich wydarzeń
- Dla części niemieckich elit politycznych pamięć muru berlińskiego jest kłopotliwa, bo kojarzy się z lewicą. Program partii Angeli Merkel jest dzisiaj programem lewicowym. Pomniki komunistyczne są w Polsce nie do pomyślenia, tymczasem w Niemczech są pomniki Karola Marksa, powstał nawet pomnik Lenina, a ponadto swoją ulicę we wschodnim Berlinie ma Julian Marchlewski.
- Nie może mieć tutaj pomnika Ronald Reagan, który został przez Niemców uznany za niegodny swojego pomnika. Można powiedzieć, że niemieckie elity mają świadomość, że proces upadku komunizmu został zapoczątkowany w Polsce. Nie jest to jednak świadomość powszechna - zwrócił uwagę korespondent.
REKLAMA
Posłuchaj
W audycji również o wypowiedzi wiceszefowej PE Katariny Barley o "finansowym zagłodzeniu Polski".
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: Cezary Gmyz (TVP)
Data emisji: 3.10.2020
Godzina emisji: 19.06
PR24/pkr
REKLAMA
Polecane
REKLAMA