"Polska musi postawić tu weto". Prof. Grosse o powiązaniu funduszy UE z praworządnością
- Próbuje się tworzyć nowe mechanizmy w Unii Europejskiej, poza uzgodnionymi wcześniej traktatami. To niedopuszczalne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grosse, europeista z UW.
2020-11-09, 14:45
Komisja Europejska potwierdziła, że otrzymała list od premiera Węgier w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027. Według doniesień Viktor Orban miał w nim zagrozić zawetowaniem budżetu i funduszu odbudowy po pandemii, jeśli wypłata pieniędzy będzie powiązana z kwestią praworządności. Wcześniej także premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska się na taki mechanizm nie zgodzi.
Zdaniem gościa PR24, eksperta ds. europejskich, Polska i Węgry mają teraz dwie możliwości: albo przyjąć perspektywę Komisji Europejskiej, albo sprzeciwić się jej.
Powiązany Artykuł
Szczerski: prezydent wspiera premiera w kwestii budżetu UE
"Polska musi postawić weto"
- Jeżeli chcemy być wiarygodnym partnerem w Unii Europejskiej, to nie mamy wyjścia jak tylko postawić w sprawie powiązania funduszy unijnych z praworządnością, weta - powiedział ekspert.
Jak podkreślił, problem polega na tym, że w rozporządzeniu są zapisy nie tylko niekorzystne dla nas, ale i jest to poważna zmiana ustrojowa.
REKLAMA
- W art. 7 unijnego traktatu, jest powiedziane, że sankcje finansowe mogą być nakładane jedynie w ramach decyzji jednomyślnych. Teraz mamy mowę o większości kwalifikowanej i to jest złamanie traktatów. Nie można zmieniać traktatów poprzez rozporządzenia - powiedział prof. Tomasz Grosse.
Posłuchaj
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: red. Krzysztof Świątek
REKLAMA
Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 09.11.2020
Godzina: 14.07
REKLAMA