"Do samego wstrzymania funduszy jest bardzo daleko". Ekspert o powiązaniu unijnych środków z praworządnością
- Myślę, że wszyscy zgadzamy się, że kategoria praworządności jest kategorią zupełnie naturalną dla państw demokratycznych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego, komentując próby powiązania funduszy UE z zasadami praworządności.
2020-11-15, 19:06
Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich zawarli wstępne porozumienie ws. powiązania wypłat pieniędzy z unijnego budżetu z kwestią praworządności. Wprowadzeniu takiego mechanizmu sprzeciwiają się Polska i Węgry. W liście skierowanym do szefów instytucji UE dotyczącym budżetu wspólnoty premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko i nie może zgodzić się na uznaniowość mechanizmu.
Powiązany Artykuł

"Jest politycznie niebezpieczny". Kędzierski o mechanizmie powiązania funduszy UE z praworządnością
Powiązany Artykuł
- Chodzi tak naprawdę o to, że ta klauzula praworządności zakłada bardzo ogólną formułę przestrzegania prawa, czyli w naszym wypadku przestrzegania postanowień konstytucji - zauważył gość audycji, odnosząc się do ewentualnych efektów wprowadzenia omawianego mechanizmu.
Posłuchaj
Profesor Młyńczyk zwrócił też uwagę na niechęć UE do sięgania po radykalne środki, czym byłoby skorzystanie z możliwości oferowanych przez komentowane zmiany. - Od pojawienia się tej kategorii do samego wstrzymania funduszy jest bardzo daleko - podkreślił.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: prof. Łukasz Młyńczyk (Uniwersytet Zielonogórski)
Data emisji: 15.11.2020
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA
kb/PR24
Polecane
REKLAMA