Prof. Paruch: to unijne organy przestają być praworządne, łamią normy wpisane do traktatów
- Od kilku lat organy Unii Europejskiej usiłują uzurpować różne uprawnienia, rozszerzając je bardzo wyraźnie, pozatraktatowo. W ten sposób łamią porządek prawny - powiedział prof. Waldemar Paruch, politolog z UMCS. - Propozycję połączenia wypłaty środków unijnych z praworządnością upowszechniono wtedy, gdy pojawiła się realna szansa osadzenia w Białym Domu Joe Bidena - dodał.
2020-11-17, 10:28
Powiązany Artykuł
"Tworzono normy prawne niezgodne z traktatami". Müller o wecie ws. budżetu UE
"Usiłują sobie uzurpować różne uprawnienia"
Prof. Waldemar Paruch, odnosząc się do postawy polskiego rządu ws. działań unijnych instytucji oraz planów powiązania wypłaty środków finansowych z praworządnością, stwierdził, że począwszy od Komisji Europejskiej, a skończywszy na Trybunale Sprawiedliwości UE, urzędnicy w Brukseli od kilku lat przestają być praworządni.
Posłuchaj
- Organy przez nich reprezentowane zaczynają łamać jednoznaczne normy wpisane do traktatów, usiłują sobie uzurpować różne uprawnienia, rozszerzając je bardzo wyraźnie, pozatraktatowo. W ten sposób łamią też porządek prawny - zaznaczył politolog.
Powiązany Artykuł
"Niedopuszczalny szantaż". Saryusz-Wolski o funduszach UE powiązanych z praworządnością
Prof. Paruch: Unia przestałaby być organizacją międzynarodową
Patrząc na postępowanie wspomnianych instytucji, prof. Paruch ocenił, że zaczyna się tworzyć jednoznaczny wstęp do tego, by Unię Europejską przekształcić w konfederację lub federację.
REKLAMA
- Gdyby Polska i Węgry ustąpiły, oznaczałoby to, że mamy do czynienia z zasadniczą zmianą jakościową, Unia przestałaby być organizacją międzynarodową, a stałaby się wyraźnie wstępem do konfederacji. Na to jednak zasadnicza większość państw, wchodzących do UE na różnych etapach jej rozszerzania, nie wyrażała zgody - zaznaczył rozmówca Michała Rachonia.
Działania Unii powiązane z wynikiem wyborów prezydenckich w USA?
Powiązany Artykuł
Paweł Mucha: jestem zasmucony działaniami opozycji wbrew polskim interesom
Prof. Waldemar Paruch zwrócił również uwagę na inną kwestię. - Nie bez powodu propozycja połączenia wypłaty środków unijnych z praworządnością pojawiła się z inspiracji Berlina w czasie niemieckiej prezydencji. Upowszechniono ją wtedy, gdy pojawiła się realna szansa osadzenia w Białym Domu Joe Bidena - dodał.
- Gdyby Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w USA, to najprawdopodobniej nie mielibyśmy aż takiego problemu związanego z omawianymi planami unijnych urzędników. Nie bez powodu niemiecka dyplomacja czekała na rozstrzygnięcie wyborcze w Stanach Zjednoczonych - stwierdził gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
---------------------------
Niemcy, kierujący pracami Unii, oraz przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej mają zdecydować o dalszych krokach. Pakietem zajmą się unijni ministrowie do spraw europejskich, a w czwartek przywódcy 27 krajów podczas wideokonferencji, wstępnie planowanej wyłącznie na temat pandemii koronawirusa.
***
Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Waldemar Paruch, politolog z UMCS
Data emisji: 17.11.2020
Godzina emisji: 09.42
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
REKLAMA