"Narzędzie służące karaniu sprzeciwiających się rządów". Ekspert o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

- To nie jest przypadek, że w tej chwili Węgry są atakowane nie tylko za kwestie dotyczące zapowiedzianego weta ws. pakietu budżetowego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Szymanowski z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, komentując relacje Budapesztu z Unią Europejską. 

2020-11-18, 14:59

"Narzędzie służące karaniu sprzeciwiających się rządów". Ekspert o powiązaniu funduszy UE z praworządnością
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock / Alexandra Lande

W trakcie audycji rozmawiano o pozycji Węgier w Unii Europejskiej oraz stosunku kraju do powiązania funduszy unijnych z zasadami praworządności. 

Powiązany Artykuł

Viktor Orban 1200 PAP.jpg
Orban: Węgry zawetowały pakiet budżetowy UE korzystając z prawa zagwarantowanego w traktatach

Na początku rozmowy profesor wyjaśnił oficjalne stanowisko rządu węgierskiego ws. powiązania funduszy UE z praworządnością. Wskazał, iż prasa węgierska, cytując premiera Orbana, użyła słowa "weto", jednak godzinę później w informacji podpisanej przez rząd znalazło się mniej konkretne sformułowanie. - Odrzucamy nieodpowiedzialną politykę sił proemigracyjnych - zacytował stanowisko władz gość audycji. - Na Węgrzech bardzo silnie wiąże się ten zarzut braku praworządności z tym, że Węgry prowadzą politykę antyemigracyjną - dodał.  


Posłuchaj

Maciej Szymanowski: to nie jest przypadek, że w tej chwili Węgry są atakowane nie tylko za kwestie dotyczące zapowiedzianego weta ws. pakietu budżetowego (Temat dnia/Gość PR24) 24:09
+
Dodaj do playlisty

- Jest zapowiedziana zmiana w konstytucji, doprecyzowanie artykułu poświęconego małżeństwu. Ma wprost mówić po tej zmianie, że matka jest kobietą, a ojciec mężczyzną, co już bardzo negatywnie komentuje wielu europosłów - powiedział Szymanowski, wymieniając powody krytyki Budapesztu ze strony instytucji UE. 

Ekspert zapewnił, iż w obliczu konfliktu z Brukselą, pozycja premiera Viktora Orbana jest bezpieczna. - Fides ma dosyć stabilne poparcie - wskazał.  

REKLAMA

Profesor odniósł się także do ewentualnego szerszego oporu innych państw w stosunku do forsowanego w UE mechanizmu. - Będzie większy w momencie, kiedy bardziej powszechna stanie się świadomość tego, że nie chodzi o żaden pakiet budżetowy, ale o możliwość wyposażenia Niemiec i Francji w narzędzie służące karaniu sprzeciwiających się ich woli rządów - wskazał. - Liczba państw, które będą się sprzeciwiały (...), będzie rosła - dodał.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Maciej Szymanowski (Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka)
Data emisji: 18.11.2020
Godzina emisji: 13.35

REKLAMA

kb/PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej