"Będziemy kontynuować wsparcie dla rodzin". Stanisław Szwed o polityce demograficznej rządu
- Będziemy kontynuować programy, które są skierowane do rodzin, to jest dla wszystkich oczekujących wsparcia rzecz potrzebna i oczywista. Szczególnie w okresie walki z koronawirusem, gdy sytuacja gospodarcza jest trudniejsza, to wsparcie musi być zachowane, to jest dla nas priorytet, nie przewidujemy tu zmian - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed, wiceminister rodziny.
2020-11-26, 17:15
Posłuchaj
W przyszłym roku w ramach programu "Maluch plus" powstanie 6,2 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do 3 lat. Samorządy otrzymają na ten cel ponad 167 mln zł – powiedziała we wtorek minister rodziny Marlena Maląg.
Powiązany Artykuł
Debata w PE na temat aborcji w Polsce. W planach rezolucja europarlamentu w tej sprawie
Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podczas konferencji prasowej podkreślała, że wsparcie rodzin jest fundamentem rządu. Jak mówiła, wiele programów prorodzinnych zostało zrealizowanych i są one kontynuowane. Wymieniła m.in. program "Rodzina 500 plus", "Dobry start" i "Mama 4 plus".
Stanisław Szwed przypomina, że program Maluch Plus skierowany do jednostek samorządu terytorialnego został już rozstrzygnięty i zostanie uruchomiony na początku przyszłego roku. Dodał także, że uruchomiona została kolejna część programu, skierowana do organizacji niepublicznych.
Posłuchaj
- Zależy nam na tym, żeby miejsc w żłobkach przybywało. W ostatnich pięciu latach wskaźnik miejsc w żłobkach w ostatnich pięciu latach zwiększył się dwukrotnie, z 12 do 25 procent, choć są regiony, w których opieka żłobkowa jest na słabym poziomie. Gdy rozpoczynaliśmy, gmin praktycznie bez takiej opieki było 70 procent, w tej chwili to 50 procent, to duży skok i wsparcie - zaznaczył.
REKLAMA
"Polska racja stanu"
Gość podkreślał istotną rolę polityki demograficznej w sytuacji ciągle niskiej dzietności, co sprawia, że mamy do czynienia ze spadkiem liczby ludności w Polsce. - W 2015 roku wskaźnik dzietności był na dramatycznie niskim poziomie 1,29, bardzo dalekim do wskaźnika zastępowalności wynoszącego 2,5. W tej chwili wynosi 1,45, ale dzieci rodzi się mniej, ze względu na niż demograficzny (…) Wsparcie materialne, opieka żłobkowa i inne działania idą w tym kierunku, by polityka demograficzna obejmowała całość zagadnień. To polska racja stanu w następnych kilkudziesięciu latach - zaznaczył.
Stanisław Szwed dodał, że rodzice muszą mieć zapewnione takie warunki, żeby decyzja o posiadaniu dzieci była łatwiejsza do podjęcia, podkreślał także, że istotne są również zmiany kulturowe i promocja rodziny. - To kwestia także wychowania i edukacji. Trzeba robić wszystko, by do zmian w tym kierunku dochodziło - stwierdził.
"Propozycje legalizacji aborcji przerażające"
W tym kontekście gość audycji odniósł się również do dyskusji o dopuszczalności aborcji na życzenie. - Przerażające są propozycje legalizacji aborcji, zabijania dzieci. My mówimy o polityce prorodzinnej i demografii. Z jednej strony postawy obywatelskie, a z drugiej propozycje dopuszczania aborcji, podnoszone przez opozycję, wspierane przez Parlament Europejski. Trudno nazywać prawem człowieka prawo do zabijania dzieci wprowadzone ustawą - zauważył.
- "Seniorzy są fundamentem rodzin". Marlena Maląg apeluje, by zatroszczyć się o osoby starsze
- Prof. Genowefa Grabowska: debata w PE o aborcji nie ma podstaw traktatowych
Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: Stanisław Szwed
Data emisji: 26.11.2020
Godzina emisji: 15.33
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA