more_horiz

"Rosja nie jest wiarygodnym partnerem do pokojowej, normalnej współpracy". Jan Parys o raporcie NATO

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 15:29
- Europa jest podzielona w sprawie stosunków z Rosją i w sprawie oceny zagrożenia ze strony rosyjskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Parys, były minister obrony narodowej. 
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

Opublikowano przygotowany dla sekretarza generalnego NATO raport, który ma za zadanie pomóc w adaptacji Sojuszu do nowych wyzwań i wzmocnieniu politycznego wymiaru NATO. Analiza zawiera 138 rekomendacji, jak przekształcać NATO do roku 2030. Wskazuje na potrzebę opracowania nowej koncepcji strategicznej. Jako główne źródło zagrożenia dla obszaru transatlantyckiego uznaje Rosję. 

nato siedziba bruksela free shutter 1200.jpg
Opublikowano raport jak wzmocnić NATO. Anna Fotyga: Rosja głównym zagrożeniem

- Sojusz Północnoatlantycki istnieje niezależnie od tego, czy jest pandemia, czy są kryzysy gospodarcze i ocenia sytuację w perspektywie długoterminowej - zauważył gość audycji. - Ocena jest jednoznaczna - Rosja nie jest wiarygodnym partnerem do pokojowej, normalnej współpracy. Rosja prowadzi zbrojenia, które łamią porozumienia o kontroli zbrojeń, o ograniczeniu zbrojeń. Prowadzi politykę agresywną - wskazał.  


Posłuchaj
20:45 _PR24_AAC 2020_12_03-14-07-55_for_media.mp3 Jan Parys: Rosja nie jest wiarygodnym partnerem do pokojowej, normalnej współpracy (Temat dnia/Gość PR24)

Ekspert zwrócił uwagę na podział, który istnieje wewnątrz NATO w ocenie działań rosyjskich. - Prezydent Obama, po agresji rosyjskiej na Ukrainę, wycofał się z resetu, czyli odwilży, jaka panowała w relacjach rosyjsko-amerykańskich, dlatego, że ocenił politykę Rosji jako agresywną i niebezpieczną. Moim zdaniem dyplomaci niemieccy nie chcą się z tym pogodzić i dalej próbują traktować Rosję jako wiarygodnego partnera politycznego, gospodarczego. To jest źródło nieporozumień miedzy Stanami Zjednoczonymi a Niemcami - ocenił Parys.  

- Obie partie w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych podjęły deklarację o tym, że Trójmorze należy wspierać i że zagrożenie ze strony rosyjskiej jest realne, no i że Trójmorze jest podstawą do obrony flanki wschodniej - powiedział, zwracając uwagę na ponadpartyjną zgodę w USA co do zagrożenia ze strony Rosji. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Jan Parys (były minister obrony narodowej)
Data emisji: 03.12.2020
Godzina emisji: 14.09


kb/PR24

Zobacz także

Zobacz także