more_horiz

"Wszystko zależy teraz od determinacji Republikanów". Targalski o wyniku wyborów prezydenckich w USA

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 10:50
 - W wyborach prezydenckich w USA nie wszystko jest jeszcze przesądzone. Wynik zależy od tego, czy Republikanie są zdeterminowani, by walczyć - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, politolog, ekspert ds. służb specjalnych.
Dr Jerzy Targalski
Dr Jerzy TargalskiFoto: PR24

Amerykańskie Kolegium Elektorów potwierdziło zwycięstwo kandydata Demokratów Joe Bidena w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Już po tej decyzji Joe Biden powiedział, że wybory były wolne i uczciwe. Prezydent Donald Trump nie uznaje jednak porażki i podtrzymuje tezę, że doszło do oszustwa.

Walka w Kongresie?

shutterstock joe biden free 1200.jpg
Joe Biden: w bitwie o duszę Ameryki wygrała demokracja

- Wszystko teraz zależy od tego, czy Republikanie zdecydują się na walkę, bo głosowanie elektorów musi być potwierdzone jeszcze przez Kongres 6 stycznia 2021 roku. W czterech amerykańskich stanach, gdzie doszło do największych oszustw, wniesiono też sprawy do lokalnych, stanowych sądów najwyższych - przypomniał gość PR24.

Po głosowaniu Kolegium Elektorów kilkoro kolejnych polityków republikańskich publicznie uznało zwycięstwo Joe Bidena. Senator John Thune powiedział, że "sprawa zwycięstwa w wyborach została przesądzona", a bliski sojusznik Donalda Trumpa senator Lindsey Graham powiedział, iż "rozmawiał z Joe Bidenem na temat nominacji w jego rządzie".

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy z dr. Jerzym Targalskim.

Posłuchaj
09:54 _PR24_AAC 2020_12_15-07-48-16.mp3 Dr J. Targalski o wyniku wyborów w USA ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: dr Jerzy Targalski (politolog, specjalista ds. służb specjalnych)

Data emisji: 15.12.2020

Godzina: 07.48

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem