Auschwitz w granicach Polski na mapie "The Economist". Świrski: obóz śmierci zbudowali Niemcy
- Mapa, która ukazała się na portalu "The Economist", obrazuje gęstość osiedlenia diaspory żydowskiej w Europie. Przed wojną nie było Auschwitz w Polsce, nie było obozu śmierci. Wystosowaliśmy list z żądaniem zmiany granic na tej mapie - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
2021-01-04, 16:50
Powiązany Artykuł
Skandaliczna mapa "The Economist". Lichocka: ma dowodzić, że Auschwitz był w granicach Rzeczpospolitej
Na portalu "The Economist" ukazał się tekst informujący, że 75 lat po wyzwoleniu Auschwitz, historykom udało się zidentyfikować około dwóch trzecich żydowskich ofiar obozu.
- Żaryn: uzasadniając politykę imperialną, Rosja zakłamuje sowieckie zbrodnie na Polakach
- Prof. Nowak: im dalej od wojny, tym bardziej może zwyciężać polityka historyczna silniejszych
Artykuł ilustrowany jest mapą Europy, na której zaznaczone są granice II RP wraz z obozem koncentracyjnym Auschwitz. Obóz zagłady został stworzony przez Niemców w połowie 1940 r., w momencie, kiedy II RP już nie istniała, lecz była okupowana przez najeźdźców.
Powiązany Artykuł
"Wprowadził wiele ciekawych nurtów". Stanisław Żaryn o polityce historycznej Andrzeja Dudy
Do skandalicznej publikacji odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
REKLAMA
Posłuchaj
- Mapa, która ukazała się na portalu "The Economist", obrazuje gęstość osiedlenia diaspory żydowskiej w Europie. Przed wojną nie było Auschwitz w Polsce, nie było obozu śmierci, który zbudowali Niemcy - tłumaczył rozmówca red. Trzmiela. Jak podkreślił, "w tym kontekście powinno się pokazać granice Niemiec, które wprowadzono w okupowanej Polsce".
Droga sądowa?
- Wystosowaliśmy do "The Economist" list z żądaniem zmiany granic na tej mapie. Jeżeli to nie poskutkuje, to poprosimy naszych wolontariuszy o wsparcie. Jeżeli i to nie pomoże, to zostaje nam droga sądowa - mówił.
Prezes Reduty Dobrego Imienia zwrócił również uwagę na skutki brexitu w tej konkretnej sprawie. - Od 1 stycznia Wielka Brytania jest poza UE. W związku z tym europejska wymiana prawna przestaje obowiązywać. Uruchamiamy zbiórkę pieniędzy na międzynarodową kancelarię prawną, którą będzie się specjalizowała m.in. w prawie brytyjskim - zaznaczył.
REKLAMA
***
Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Gość: Maciej Świrski (prezes Reduty Dobrego Imienia)
Data emisji: 04.01.2021
Godzina emisji: 15.47
PR24/twitter.com
pb
Polecane
REKLAMA