X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Widzimy pęknięcie w Partii Republikańskiej". Dr Bartosz Rydliński o sytuacji w USA

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 16:51
Mike Pence zachował się niezwykle przyzwoicie, zachował się tak, jak wymagała tego od niego konstytucja Stanów Zjednoczonych, pewna kultura demokratyczna i jednak starał się stać po stronie amerykańskiej demokracji. Pytanie jest, czy Partia Republikańska wyjdzie z takiego "porwania" przez Donalda Trumpa - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW.
Dr Bartosz Rydliński
Dr Bartosz Rydliński Foto: PR24

Politycy z całego świata potępili zamieszki na Kapitolu. Chodzi o szturm na amerykański Kongres, do którego doszło w Waszyngtonie, gdy uzbrojone tłumy zwolenników Donalda Trumpa próbowały przerwać obrady kongresmenów. Wydarzenia w USA komentował w Polskim Radiu 24 politolog dr Bartosz Rydliński.

pap_usa1200.jpg
"Nie byli na to przygotowani". Katastrofalne uchybienia policji umożliwiły szturm na Kapitol?

Błędy służb

Gość PR24 zwrócił uwagę na wypowiedzi byłych oficerów i dowódców BOR, którzy - komentując wydarzenia w Waszyngtonie - zwracali uwagę na błędy służb, m.in. w tym, że protestujący zwolennicy Trumpa nie zostali w czas odgrodzeni od Kapitolu i prosto z wiecu udali się pod wrota Kongresu.

- Widać, że Stany Zjednoczone mogą wydawać setki miliardów dolarów na obronność, na bezpieczeństwo, a koniec końców i tak szaman wejdzie im na miejsce przewodniczącej Izby Reprezentantów - mówił dr Bartosz Rydliński.

- To jest w zasadzie bardzo smutny obraz, który tak naprawdę przez jeszcze wiele, wiele lat będzie się kładł cieniem na wizerunku Stanów Zjednoczonych - dodał.

Czytaj również:

Co teraz z Partią Republikańską?

mosbacher 1200 twitt.jpg
Zamieszki w Waszyngtonie. Ambasador USA w Polsce zabrała głos

Politolog mówił także o tym, jak wydarzenia z Waszyngtonu przełożą się na amerykańską politykę. Podkreślił, że ważniejsze pytanie dotyczy w tym momencie Partii Republikańskiej. Wyjaśnił, że w środę widzieliśmy "pewne pęknięcie", którego przykładem może być choćby wiceprezydent Mike Pence, który podjął decyzję, by kierować się konstytucją, a nie oczekiwaniami prezydenta Donalda Trumpa.

- Zachował się niezwykle przyzwoicie, zachował się tak, jak wymagała tego od niego konstytucja Stanów Zjednoczonych, pewna kultura demokratyczna i jednak starał się stać po stronie amerykańskiej demokracji (...). Uznając tak naprawdę wynik wyborczy, w jakimś sensie wypowiedział pewne posłuszeństwo Donaldowi Trumpowi, który oczywiście ponosi pełną - moim zdaniem - polityczną odpowiedzialność za wydarzenia, które miały miejsce wczoraj - mówił dr Bartosz Rydliński.

- Pytanie jest, czy Partia Republikańska wyjdzie z takiego "porwania" przez Donalda Trumpa - dodał.

Posłuchaj
11:39 _PR24_AAC 2021_01_07-15-08-26_Rydliński.mp3 Dr Bartosz Rydliński o protestach i zamieszkach w Waszyngtonie ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: dr Bartosz Rydliński (politolog UKSW)
Data emisji: 07.01.2021
Godzina emisji: 15.08

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

Zamieszki w USA. Jałowiczor: Trump już myśli o tym, co będzie później, np. o kolejnych wyborach

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 22:14
- Nie wiem, szczerze mówiąc, jaki potencjał te protesty mogą mieć na dłuższą metę. Z jednej strony może być tak, że po wielkiej erupcji szybko nastąpi koniec, ale z drugiej strony pytanie, co z tym będzie robił sam Donald Trump. (...) Z całą pewnością myśli o tym, co będzie później, może przecież startować w kolejnych wyborach - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Gościa Niedzielnego" Jakub Jałowiczor. Gościem audycji "Północ - Południe" był także Andrzej Kohut z Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szokujące obrazki". Komentarze do protestów i zamieszek w Waszyngtonie

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 23:37
- Te obrazki, które teraz pokazują media na całym świecie, dosłownie szokują. Chyba niewielu się spodziewało, że będą aż tak drastyczne - mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia na Florydzie Jan Pachlowski. Wydarzenia w Waszyngtonie komentowali w PR24 także amerykanista dr Marek Kawa i korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
rozwiń zwiń