Przekazanie zbroi Zygmunta Augusta. Historyk: to podkreśla szczególne stosunki polsko-węgierskie
- Stosunki polsko-węgierskie są od wieków wyjątkowo dobre i takie gesty są bardzo ważne. Nie jest to wielki gest polityczny, ale taki, który ma znaczenie emocjonalne - powiedział w Polskim Radiu 24 o przekazaniu Polsce przez Węgrów zbroi Zygmunta Augusta historyk, Maciej Rosalak.
2021-02-18, 10:50
W środę na Wawelu premier Węgier Viktor Orban przekazał Polsce zbroję Zygmunta II Augusta. Teraz będzie można ją podziwiać właśnie w Krakowie. Eksponat do tej pory był przechowywany w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie. Uroczystość przekazania zbroi zakończyła szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.
Powiązany Artykuł
Zbroja Zygmunta II Augusta po kilkuset latach wróci do Polski. Premier: unikatowa pamiątka
"Szczególne stosunki"
Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że gest uczyniony przez premiera Węgier bardzo podkreśla stosunki między naszymi krajami, które mają wielowiekową tradycję. - Podarowanie zbroi to bardzo miły gest, który podkreśla szczególne stosunki, jakie łączą Polaków z Węgrami. Te stosunki są od wieków wyjątkowo dobre i takie gesty są bardzo ważne. Nie jest to wielki gest polityczny, ale taki, który ma znaczenie emocjonalne - podkreślił Maciej Rosalak.
Historyk przypomniał, że w historii obu naszych krajów było bardzo wiele momentów, kiedy nasza przyjaźń dawała o sobie znać. Polskę i Węgry łączy dużo wielkich postaci i wydarzeń. Od średniowiecza po nowożytność. Jako jedno z bardzo istotnych, gość Polskiego Radia 24 podał czasy rozbiorów Polski. - Najbardziej żywe kontakty między naszymi narodami miały miejsce wtedy, kiedy Polska nie miała niepodległości, a Węgry walczyły o nią w ramach państwa habsburskiego - ocenił.
- Premier Czech: Grupa Wyszehradzka jest formacją ekonomiczną, nie blokiem politycznym
- Kraje Grupy Wyszehradzkiej szóstą siłą gospodarczą Europy. Polska na czele wzrostów
- "Mamy wspólną wrażliwość". Dr Bonikowska pokazała, co łączy kraje Grupy Wyszehradzkiej
Maciej Rosalak zwraca uwagę na to, że takie szczególne relacje mają ciągle miejsce. - Trudno patrzeć bez wzruszenia na ten gest złotej zbroi. Uściśnięcie sobie rąk przez premierów Morawieckiego i Orbana przy tej zbroi przypomina, jak stanęli godnie przy próbie łamania naszej suwerenności w Unii Europejskiej - powiedział.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Maciej Rosalak (historyk, publicysta "Do Rzeczy")
Data emisji: 18.02.2021
Godzina emisji: 10:07
dz
REKLAMA