Samotność podczas pandemii. Prof. Łukasz Święcicki: to często przyzwyczajenie depresyjne
- Wiele osób ma poczucie, że przyzwyczailiśmy się do tej, przynajmniej częściowej, samotności. To wcale nie jest uspokajające, bo jest to często przyzwyczajenie depresyjne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. Łukasz Święcicki, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
2021-02-23, 21:36
Z depresją zmaga się około 350 milionów ludzi na całym świecie. Według badań sondażowych podczas pandemii zwiększyła się liczba osób, które mają objawy tej choroby. Są to między innymi bezsenność, utrata chęci do życia, brak energii, kłopoty z pamięcią i koncentracją, apatia itd.
Powiązany Artykuł
Psychoterapeuta Jacek Sochacki: depresja nie równa się uczuciu smutku
Jednym z czynników mających wpływ na obniżony nastrój jest "brak pewnych dystraktorów społecznych". - To by nas bardzo pocieszyło, gdybyśmy mogli się spotkać z innymi ludźmi. Jednocześnie przygnębia nas to, że nie możemy - mówił prof. dr hab. Łukasz Święcicki.
Jak zauważył ekspert, "wiele osób ma poczucie, że przyzwyczailiśmy się do tej, przynajmniej częściowej, samotności". -To wcale nie jest uspokajające, bo jest to często przyzwyczajenie depresyjne - wyjaśnił rozmówca. - Można się przyzwyczaić, ale to nie znaczy, że to dobrze znosimy - dodał ekspert.
- Depresja. Kiedy zwrócić się o pomoc?
- Smutek nastolatków. Kiedy staje się chorobą?
- Depresja w dobie epidemii koronawirusa. Alarmujące wyniki badań!
Najbardziej poszkodowane grupy
Jedną z najgorzej znoszących pandemię grup społecznych są młodzi ludzie. - Potrzeba relacji społecznych w tej grupie jest najsilniejsza. To okres intensywnego rozwoju psychiki człowieka - tłumaczył gość PR24. Ten etap kończy się około 25-30 roku życia.
Czytaj także:
Powiązany Artykuł
Dzieci i młodzież w pandemii. Problemy nie zniknęły
- Potem raczej bazujemy na tych umiejętnościach społecznych, które zdobyliśmy wcześniej, wiec bardzo tego potrzebujemy - podkreślił profesor. Jak zaznaczył rozmówca, należy się spodziewać, że pozbawienie młodych takiego okresu może mieć na nich bardzo negatywny wpływ.
Pandemia ma także negatywny wpływ na zdrowie psychiczne osób starszych, które zostały odizolowane w trosce o ich zdrowie. - W związku z tym, część z nich od roku nie spotkała swoich wnuków albo widziała je tylko na ekranie lub z daleka. To jest druga grupa bardzo poszkodowana - powiedział specjalista.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził:
Gość: prof. dr hab. Łukasz Święcicki, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
REKLAMA
Data emisji: 23.02.2021
Godz. emisji: 20.05
jbt/pr24
REKLAMA