Dyrektor krakowskiego IPN: mówiąc o "Żołnierzach Wyklętych" mamy do czynienia z niekwestionowanymi bohaterami

- Trzeba czasu, edukacji, nauki i wielu drobnych kroków, które w końcu doprowadzą do tego, że żołnierze powstania antykomunistycznego będą traktowani na równi z innymi powstańcami walczącymi o niepodległość kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Filip Musiał, historyk i dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

2021-02-28, 14:56

Dyrektor krakowskiego IPN: mówiąc o "Żołnierzach Wyklętych" mamy do czynienia z niekwestionowanymi bohaterami
Żołnierze z oddziałów mjr. "Zapory", Aleksandra Rusina "Olka" i Wojciecha Lisa "Lisa". To do walki z polskim podziemiem antykomunistycznym stworzono Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego.Foto: Album "Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.", Oficyna Wydawnicza "Volumen", 2013

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" poświęcony bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i wciąż walczyli o niepodległość Polski, tym razem z sowieckim okupantem.

Powiązany Artykuł

Jan Józef Kasprzyk 1200.jpg
"Ducha narodu i wolności zabić nie można". Jan Józef Kasprzyk o "Żołnierzach Wyklętych"

Dr Filip Musiał zaznaczył, że prawdziwy przełom w badaniach nad powojennym podziemiem niepodległościowym przyniosło powstanie IPN i jego późniejsza działalność, m.in. wydanie fundamentalnego – jak to określił – wydawnictwa, którym był "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego".

Odnosząc się do negatywnych opinii pojawiających się w stosunku do "Żołnierzy Wyklętych", dyrektor krakowskiego oddziału IPN stwierdził, że niektórym osobom nie odpowiada to, do czego dążyli chociażby z powodu "pozostałości w mentalności pewnych kalek propagandy komunistycznej".

Posłuchaj

Dr Filip Musiał o Narodowym Dniu Pamięci o "Żołnierzach Wyklętych" ("Temat dnia/Gość PR24") 25:04
+
Dodaj do playlisty

- Inną przyczyną jest wręcz identyfikowanie się z PRL części Polaków. Uwagę należy też zwrócić na zjawisko z ostatnich lat, czyli ahistoryczne i zupełnie zbędne upolitycznienie tego sporu. Jednym z największych dramatów życia politycznego jest to, że jego podział sięga tak głęboko, iż zaczyna rezonować w sfery, które powinny być poza jakimkolwiek politycznym sporem, gdyż są trzonem naszej wspólnotowej tradycji - podkreślił historyk.

REKLAMA

Zwrócił też uwagę, że żołnierze powojennego podziemia pozostawali wyklęci nie tylko w okresie PRL, ale również w warunkach III RP, nie tylko wczesnej, ale również tej bardziej dojrzałej.

Dr Musiał wskazał, że mówiąc o "Żołnierzach Wyklętych", mamy do czynienia z niekwestionowanymi bohaterami walczącymi o niepodległy kraj, których działalność ciągle spotyka się z niepochlebnymi komentarzami.

- Wierzę jednak, że idea niepodległościowa, która w Polsce była zawsze niezwykle ważna zwycięży także i na tym polu. Trzeba po prostu czasu, edukacji, nauki i wielu drobnych kroków, które w końcu doprowadzą do tego, że żołnierze powstania antykomunistycznego będą traktowani na równi z innymi powstańcami walczącymi o niepodległość kraju - dodał w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Filip Musiał, historyk i dyrektor krakowskiego oddziału IPN
Data emisji: 28.02.2021
Godzina emisji: 13.33

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej