more_horiz

Orzeczenie TSUE. Jan Parys: traktat wyklucza ingerencje zewnętrzne w nasze sądownictwo

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 14:14
- TSUE zdaje sobie sprawę, że narusza traktat i mówi tylko o możliwych sprzecznościach. Nie przesądza sprawy ostatecznie. Myślę, że nasz rząd powinien stać twardo na gruncie dosłownego czytania traktatu, który wyklucza ingerencje zewnętrzne w nasze sądownictwo - powiedział o orzeczeniu TSUE Jan Parys, ekspert ds. międzynarodowych.
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

TSUE orzekł we wtorek, że "kolejne nowelizacje ustawy o KRS, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE".

TSUE Luksemburg free shutter 1200.jpg
"Zaktywizowała polityków opozycji". Dr Machnik o decyzji TSUE

"Budzą zastrzeżenia"

Zdaniem Jana Parysa orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej już od dawna budzą wiele zastrzeżeń. - Orzeczenia TSUE od dawna budzą zastrzeżenia wielu ludzi, dlatego że sędziowie tego trybunału, przynajmniej w połowie, są powiązani ideologicznie z instytucjami, które finansował bądź finansuje George Soros. Jeżeli jego wychowankowie wpływają na wyroki to jest to zabawa - powiedział.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że polski rząd powinien stać twardo przy swoich racjach i nie pozwolić na ingerencję zewnętrzną w polski wymiar sprawiedliwości. - TSUE zdaje sobie sprawę, że narusza traktat i mówi tylko o możliwych sprzecznościach. Nie przesądza sprawy ostatecznie. Myślę, że nasz rząd powinien stać twardo na gruncie dosłownego czytania traktatu, który wyklucza ingerencje zewnętrzne w nasze sądownictwo - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj

23:18 PR24_mp3 2021_03_02-13-35-16.mp3 Jan Parys o orzeczeniu TSUE ("Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Jan Parys (były szef MON, ekspert ds. międzynarodowych)
Data emisji: 02.03.2021
Godzina emisji: 13:33

dz

Zobacz także

Zobacz także