more_horiz

Polska kupi szczepionki z Rosji i Chin? Dr Sutkowski: warto się przygotowywać

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 12:15
- Każda szczepionka, która przejdzie kwalifikacje Europejskiej Agencji Leków, powinna być stosowana na polskim rynku - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i wykładowca Uczelni Łazarskiego.
Dr Michał Sutkowski
Dr Michał SutkowskiFoto: Foto: PR24/PJ

Do tej pory Komisja Europejska dopuściła do użytku trzy szczepionki: Pfizer/BioNTech, Modernę oraz AstraZenecę. Jednak opóźnienia w dostawach i niewystarczająca ilość dawek sprawiają, że kraje, w których dynamicznie rośnie liczba zakażonych, a wydajność służby zdrowia dramatycznie spada, szukają rozwiązań poza Unią Europejską. Takie możliwości rozważa również Polska.

covid szpital pap 1200.jpg
Niemal 16 tys. zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 każda szczepionka, która przejdzie kwalifikacje Europejskiej Agencji Leków, czyli będzie szczepionką skuteczną i bezpieczną, powinna być stosowana na polskim rynku. - Bez względu na to, czy będzie to szczepionka chińska, czy rosyjska - podkreślił dr Michał Sutkowski. 

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych przypomniał, że Chińczycy posiadają cztery szczepionki. - Szczepionka o nazwie Vero bazuje na inaktywowanym wirusie i została w Chinach dopuszczona do masowych szczepień 30 grudnia. Dlaczego mielibyśmy jej nie stosować, jeśli przeszłaby akceptację Europejskiej Agencji Leków? Podobne procedury dotyczą produktów przeciwko polio i tężcowi - tłumaczył ekspert. 

Czytaj także:

Natomiast rosyjska szczepionka jest wektorowa, podobnie jak produkt AstraZeneki. - W sprawie Sputnika V zostały złożone dokumenty w Europejskiej Agencji Leków. Rosjanie chwalą się skutecznością na poziomie 91,4 proc. Dopóki jednak jedna i druga ze szczepionek nie jest zatwierdzona, to możemy się na nie przygotowywać teoretycznie. Moim zdaniem warto się przygotowywać - podkreślił dr Michał Sutkowski.

Posłuchaj
06:38 PR24_mp3 2021_03_05-11-23-23.mp3 Dr Michał Sutkowski o szczepieniach przeciw COVID-19 (Temat dnia/Gość PR24)

Rosyjski preparat Sputnik V i chiński Sinopharm są już używane w kilku krajach europejskich, między innymi na Węgrzech.

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i wykładowca Uczelni Łazarskiego)

Data emisji: 5.03.2021

Godzina: 11.23

Zobacz także

Zobacz także