Paszporty szczepionkowe. Olga Doleśniak-Harczuk: zależy na tym państwom, które żyją z turystyki
- Pomysł paszportu COVID jest zabiegiem, który ma na celu odwrócenie uwagi od kwestii problemów z dostawami szczepionek. Zgadzam się z komentarzami, które mówią że te rozwiązania mają służyć przede wszystkim państwom, które żyje z turystyki - powiedziała o pomysłach dotyczących wprowadzenia paszportów szczepionkowych Olga Doleśniak-Harczuk, publicystka i ekspert Instytutu Staszica.
2021-03-21, 15:37
Komisja Europejska zaproponowała stworzenie zielonego, cyfrowego dokumentu. Umożliwiałby on podróże po Unii bez konieczności odbywania kwarantanny. Propozycję muszą zaakceptować jeszcze państwa członkowskie i Parlament Europejski. Certyfikat będzie zawierał nie tylko informacje o zaszczepieniu, ale także o negatywnym wyniku testu, bądź przebytym już zakażeniu koronawirusem.
Powiązany Artykuł
Paszporty szczepionkowe. Maria Libura: dylemat między swobodą a racjami zdrowia publicznego
Turystyka
Olga Doleśniak-Harczuk podkreśliła, że temat wprowadzenia paszportów jest pomysłem, którego oczekują państwa żyjące z turystyki. Zdaniem dziennikarki temat ten ma też odwrócić uwagę od problemów z dostawami szczepionek do państw Unii Europejskiej. - Pomysł paszportu COVID jest zabiegiem, który ma na celu odwrócenie uwagi od kwestii problemów z dostawami szczepionek. Zgadzam się z komentarzami, które mówią że te rozwiązania mają służyć przede wszystkim państwom, które żyje z turystyki - powiedziała.
- Nie dziwie się, że państwa które żyły z turystów naciskają na Komisję Europejską, aby wprowadzić ten zielony certyfikat. Nazwa tego dokumentu jest niefortunna, bo kojarzy się z ekologią, a nie ma z nią nic wspólnego. Rozumiem, że brzmi lepiej niż "paszport COVID" - dodała.
- Kiedy UE wprowadzi "zielony paszport"? Unijny komisarz Thierry Breton wyjaśnia
- Wydłużony czas między dawkami szczepionki. Rzecznik MZ zapewnia: to bezpieczne dla pacjentów
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 aktywność niektórych państw zwiastuje wysokie prawdopodobieństwo wprowadzenia tego rozwiązania w życie. - Bardzo aktywna w forsowaniu tego projektu jest Austria. Władze tego kraju chcą już rozmawiać nad wprowadzeniem tego rozwiązania. Planują zebrać grupę państw, które także są tym zainteresowane i wypracować szczegóły tych rozwiązań - powiedziała.
- Skoro niektóre stolice europejskie zastanawiają się nad szczegółami tego paszportu, to ma on bardzo duże szanse aby wejść w życie. Bez względu na to, jakie kontrowersje to wzbudza - oceniła.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadził: Magdalena Złotnicka
REKLAMA
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (publicystka, ekspert Instytutu Staszica)
Data emisji: 21.03.2021
Godz. emisji: 14:33
dz
REKLAMA
REKLAMA