X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Andrzej Poczobut o aresztowaniu Andżeliki Borys: to nie jest zwykła sytuacja, zrobiono to celowo

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 15:00
 - Andżelika Borys została skazana na 15 dni aresztu. Proces odbywał się w areszcie. To nie jest zwykła sytuacja na Białorusi. W tej sytuacji sięgnięto po taki środek celowo - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Poczobut, dziennikarz (Związek Polaków na Białorusi).
Andrzej Poczobut
Andrzej PoczobutFoto: zpb.org.pl

Prezes Związku Polaków na Białorusi została skazana na 15 dni aresztu. Andżelika Borys była sądzona w związku z organizacją jarmarku rękodzieła ludowego "Grodzieńskie Kaziuki". Władze uznały, że uroczystości odbyły się z naruszeniem prawa.

Łukaszenka free 1200
"Łukaszenka z Polaków zrobił kozły ofiarne". Urbaniak o aresztowaniu Andżeliki Borys

- Chodziło oto, żeby nie było świadków, nie było działaczy Związku Polaków, którzy zamierzali przyjść na jej proces. W roli świadków oskarżenia wystąpili milicjanci i to z MSW, które potraktowało "Kaziuki" jako zgromadzenie, nielegalną imprezę, nie zważając na to, że są one przez wiele lat organizowane przez Związek Polaków, że to jest kontynuacja tradycji, która istniała w Grodnie przed wojną i wcześniej - dodał Andrzej Poczobut.   

Jak zaznaczył gość audycji, służby specjalne mają dostęp do telefonu komórkowego Andżeliki Borys.

- Białoruś jest państwem, gdzie nie można mówić, że w aresztach czy na komisariatach działa prawo, że człowiek, który jest tam przetrzymywany, jest bezpieczny. Wielokrotnie w mediach są opisywane przez obrońców praw człowieka przypadki poniżania, znęcania się, bicia na białoruskich komisariatach. Mamy nadzieję, że nie będzie stosowana przemoc wobec Andżeliki Borys podczas pobytu w areszcie. Tak jak było to do tej pory - przypomniał. 


Posłuchaj
19:36 PR24_mp3 2021_03_24-14-07-14.mp3 Andrzej Poczobut o sytuacji Polaków na Białorusi ("Temat dnia/Gość PR24")

Łukaszenka przedstawia Polskę jako wroga zewnętrznego dla Białorusi, a mniejszość Polaków, która tam mieszka, uznaje za wroga wewnętrznego.

- Liczba ofiar represji reżimu Łukaszenki może wzrastać - podkreślił Poczobut. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: Andrzej Poczobut (dziennikarz, Związek Polaków na Białorusi)

Data emisji: 24.03.2021

Godz. emisji: 13.09

kmp

Czytaj także

Relacje na linii Warszawa-Mińsk. Reszczyński: ostatnie wydarzenia to temat zastępczy

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 16:00
- Na Białorusi od wielu, wielu lat, od kiedy rządzi Łukaszenko tam nic się nie zmieniło. To jest reżim w starym stylu komunistycznym, rządzi się własnymi prawami. Jeżeli jest sytuacja trudna społecznie, gospodarczo, to szuka się tematów zastępczych, jakiegoś wroga. Polska tutaj się bardzo dobrze nadaje, ponieważ jesteśmy najważniejszym kanałem informacyjnym, który dociera do Białorusinów, poprzez telewizję Biełsat, więc wiedzą co się dzieje - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński. Gośćmi programu byli również Andrzej Potocki z tygodnika "Sieci" i Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prześladowanie Polaków na Białorusi. Dziś w tej sprawie wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 10:34
W środę wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego przedstawi działania, które będziemy podejmować w sprawie sytuacji naszych rodaków mieszkających na terenie Białorusi - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń