X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Represje Polaków na Białorusi. Wiceszef MSZ: spotka się to z adekwatną odpowiedzią

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 15:00
- Polacy na Białorusi żyją w kraju, w którym władze obrały ich za cel swoich ataków, po kolejnych grupach społecznych, niezależnych dziennikarzach, aktywnej młodzieży. Aleksander Łukaszenka chce wbić klin pomiędzy Polaków i Białorusinów, poszukując zewnętrznego wroga - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych. 
Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych
Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznychFoto: Marcin Dławichowski/IAR

Prokuratura Generalna Białorusi wszczęła sprawę karną wobec Andżeliki Borys, prezes Związku Polaków oraz wobec innych polskich aktywistów. Milicjanci wkroczyli do centralnej siedziby Związku Polaków w Grodnie i przeszukali mieszkania kilku polskich działaczy. Zatrzymany został między innymi Andrzej Poczobut. Sprawa karna ma dotyczyć "rehabilitacji nazizmu".

Jan Pietrzak 1200.jpg
"Zostali bezprawnie zaatakowani z powodów etnicznych". Jan Pietrzak o zatrzymaniach Polaków na Białorusi

- Nie jest to taktyka nowa, Jak wiemy, Polacy na Białorusi napotykają na tego typu szereg agresywnych działań na przestrzeni ostatnich kilku, kilkunastu lat - ocenił Marcin Przydacz.

- To, co Polska może zrobić i co robi, to oczywiście obejmować opieką konsularną, interweniować w sprawach tychże Polaków. Wspieramy ich wielowymiarowo i w sensie finansowym w ich aktywności i działalności. Szereg szkół, inicjatyw o charakterze kulturalnym było finansowanych także ze wsparciem polskiego MSZ. Staramy się, by mieli oni dostęp do niezależnych źródeł informacji, wystarczy wspomnieć telewizję Biełsat - podkreślił polityk.

Apel polskiego MSZ

Minister zaznaczył, że w ostatnich dniach, tygodniach te represje przybrały na sile. - Interweniujmy i dalej będziemy to robić. Przy każdej tego typu sytuacji jest polski konsul, interweniuje, prosząc o wyjaśnienie. Równolegle działamy także kanałami politycznymi - dodał.

Posłuchaj
10:02 PR24_mp3 2021_03_25-15-06-29.mp3 Marcin Przydacz o sytuacji Polaków na Białorusi ("Temat dnia/Gość PR24")

- W kontekście represji wobec Polaków na Białorusi, apelujemy stanowczo o zaprzestanie fali represji. Informujemy, że każda osoba, która przyłoży rękę do fali represji, spotka się z adekwatną odpowiedzią ze strony polskiej - podkreślił wiceszef MSZ.

27 państw Unii Europejskiej zgodziło się na sankcje wobec białoruskich oficjeli. Te sankcje mogą zostać rozszerzone.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: Marcin Przydacz (wiceszef MSZ)

Data emisji: 25.03.2021

Godz. emisji: 15.07

kmp

Czytaj także

Andrzej Poczobut o aresztowaniu Andżeliki Borys: to nie jest zwykła sytuacja, zrobiono to celowo

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 15:00
 - Andżelika Borys została skazana na 15 dni aresztu. Proces odbywał się w areszcie. To nie jest zwykła sytuacja na Białorusi. W tej sytuacji sięgnięto po taki środek celowo - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Poczobut, dziennikarz (Związek Polaków na Białorusi).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szykany wobec Polaków na Białorusi. Prof. Jabłoński: to próba usprawiedliwienia reżimu

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 10:20
- Sytuacja Polaków na Białorusi rozwija się w bardzo niebezpiecznym kierunku. Jest to bowiem próba jeszcze większego zadrażnienia relacji polsko-białoruskich - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.  
rozwiń zwiń