Prof. Witold Modzelewski: dobrze, że Narodowy Bank Polski stoi po stronie obywateli
Prof. Witold Modzelewski odniósł się do nowej propozycji NBP dotyczącej ustawowego zagwarantowania obowiązku akceptowania płatności gotówką. - Dobrze, że zaczęliśmy publiczną debatę na ten, jak najbardziej podstawowy w znaczeniu czysto historycznym, temat - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista.
2021-04-25, 16:51
Narodowy Bank Polski chce ustawowej ochrony przed odmową przyjęcia gotówki w transakcjach płatniczych. W oświadczeniu przesłanym portalowi money.pl NBP zapewnił, że nie chce walczyć z elektronicznymi płatnościami.
Powiązany Artykuł
Sytuacja gospodarcza w pandemii. Dr Bartoszewicz: miejmy nadzieję, że NBP doprowadzi do ustabilizowania inflacji
"Dążymy do zachowania nieutrudnionego dostępu do emitowanych przez NBP banknotów i monet" - napisano w komunikacie dla portalu. Dodatkowo bank centralny dopuszcza wyjątki, chociażby takie jak zakupy w Internecie, w punktach sprzedaży bez personelu czy w trakcie imprez masowych.
- Dobrze, że zaczęliśmy publiczną debatę na ten, jak najbardziej podstawowy w znaczeniu czysto historycznym, temat - stwierdził prof. Witold Modzelewski. Ekspert dodał, że ta dyskusja dotyczy "kształtowania się życia każdego z nas", a problem ma "wymiar wręcz ewolucyjny".
Gość PR24 pozytywnie ocenił inicjatywę NBP. - Dobrze, że bank centralny stoi po stronie obywateli - podkreślił.
REKLAMA
- Inflacja w Polsce przyspiesza. Najnowsze dane GUS
- Eksperci: dziś przemysł i rynek pracy mają się dobrze, ale otwieranie gospodarki choćby z limitami będzie lepsze niż dalsze zwlekanie
- Zatrudnienie w marcu minimalnie spadło, wzrost produkcji większy niż przed pandemią. Znamy nowe dane GUS
Posłuchaj
Władza sektora instytucji finansowych
Ekonomista wskazał, że "jesteśmy w czasie głębokich przewartościowań naszych relacji z sektorem instytucji finansowych".
Powiązany Artykuł
"Rynkowa euforia inwestycyjna". Analitycy o danych GUS nt. sytuacji na rynku mieszkań
- Mam pewną satysfakcję zawodową z tego, że współczesny świat musi podjąć debatę na temat tego, jaką władzę uzyskały instytucje finansowe, a w szczególności banki, w systemach politycznych, w kształtowaniu prawa, w swojej dominacji, supremacji pewnego języka - zauważył profesor.
REKLAMA
Jak zauważył specjalista, "sprawa dotyczy także pewnych ułatwień, które wiążą się z przemożnym wpływem nie zawsze wygodnego dla nas aliansu, który pojawił się między instytucjami finansowymi, a sektorem informatycznym". Zaznaczył przy tym, że te "ułatwienia niekoniecznie dotyczą obywateli".
Według prof. Modzelewskiego sektor informatyczny jest "przepotężnym graczem, który stworzył nową religię w postaci cyfryzacji". - Oprócz jej ogromnych zalet, niesie ona ogromny bagaż zagrożeń, których nie potrafimy do końca zidentyfikować i bronić się przed nimi - podkreślił.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Witold Modzelewski, ekonomista
Data emisji: 25.04.2021
Godzina emisji: 15.33
jbt
REKLAMA
Polecane
REKLAMA