more_horiz

Przemówienie Becka w maju 1939 r. Prof. Kornat: wtedy karty były już rozdane

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 15:03
- Kiedy minister Beck wygłaszał przemówienie, karty były już rozdane. Żądania terytorialne przedstawione Polsce zostały definitywnie odrzucone. Pod koniec marca 1939 roku Polska przyjęła gwarancje Brytyjskie i w tych warunkach możliwość negocjacji w Niemcami nie istniała - powiedział prof. Marek Kornat, historyk z UKSW.
Józef Beck, 1938
Józef Beck, 1938Foto: PAP/CAF-ARCHIWUM

Polska była związana sojuszem politycznym i wojskowym z Francją, a kilka dni po odrzuceniu żądań Hitlera, 31 marca 1939 roku Wielka Brytania ogłosiła udzielenie Polsce gwarancji pomocy militarnej na wypadek konfliktu zbrojnego z Niemcami. Kilka dni później także Francja potwierdziła oficjalnie swoje zobowiązania wobec Polski. Berlin zareagował zerwaniem polsko-niemieckiego paktu o nieagresji. Hitler uczynił to podczas przemówienia w Reichstagu 28 kwietnia 1939 roku. Odpowiedzią na to wystąpienie była mowa wygłoszona w Sejmie przez Józefa Becka, polskiego ministra spraw zagranicznych. Transmitowane przez radio emocjonalne przemówienie wywarło na społeczeństwie olbrzymie wrażenie, a jego ostatni akapit jest uznawany za jedną z najważniejszych mów politycznych w historii XX-wiecznej Polski.

Projekt bez tytułu (35).jpg
Gdańsk ceną za pokój? Zuchwałe wystąpienie Hitlera z kwietnia 1939 roku

"Rozdane karty"

Prof. Marek Kornat powiedział, że przemówienia Becka nie miała instytucjonalnego znaczenia. - Kiedy minister Beck wygłaszał przemówienie, karty były już rozdane. Żądania terytorialne przedstawione Polsce zostały definitywnie odrzucone. Pod koniec marca 1939 roku Polska przyjęła gwarancje Brytyjskie i w tych warunkach możliwość negocjacji w Niemcami nie istniała - stwierdził.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, przemówienie miało dwa cele. - Prawdą jest, że minister Beck do końca miał nadzieję na pomyślność negocjacji, ale nie miało to oparcia w rzeczywistości. Mamy więc do czynienia z przemówieniem, które miało dwa cele. Pierwszym celem było przekazanie opinii światowej, że Polska nie pozwoli odebrać sobie praw do morza, które należą do jej żywotnych interesów - zaznaczył.

- Drugim celem było ujawnienie społeczeństwu polskiemu w sposób urzędowy, o co w sporze z Niemcami chodzi. Prawda jest taka, że żądania niemieckie dotyczące oddania Gdańska jawiły się jako skromne. Problem jest w tym, że Niemcy w kierunku każdego partnera stawiały żądania stopniowalne. Józef Beck zakładał, że chodziło o uzależnienie Polski od Niemiec - dodał Kornat.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:44 PR24_mp3 2021_05_03-14-33-27.mp3 prof. Marek Kornat o przemówieniu Józefa Becka (Gość PR224")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Marek Kornat (historyk, UKSW)
Data emisji: 03.05.2021
Godzina emisji: 14:33

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem