more_horiz

Dr Andrzej Anusz: to koniec marzeń Zbigniewa Ziobro o przywództwie na prawicy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 09:17
- Zbigniew Ziobro ustawił się w roli recenzenta. Zakłada, że obóz prawicowy w większości okaże się eurorealistyczny, natomiast on będzie wytykał błędy w polityce UE i przemycał do debaty poglądy eurosceptyczne. To wygodne stanowisko, ale odpowiada poglądom małej grupy Polaków. Tym wyborem prezes Solidarnej Polski ogranicza swoją przyszłość na scenie politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Piłsudskiego.

Sejm przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji, która umożliwiłaby uruchomienie unijnego Funduszu Odbudowy. Swój sprzeciw wobec ratyfikacji od dawna deklarowała Solidarna Polska, której posłowie zagłosowali przeciwko.

sejm premier free tt 1200 .jpg
Sejmowe głosowanie ws. Funduszu Odbudowy. Prof. Ryba: rząd zyskał rozbicie totalnej opozycji

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, Zbigniew Ziobro okazał się konsekwentny, jeśli chodzi o linię polityczną. - Można to różnie oceniać, natomiast pewne jest, że wytrzymał presję ze strony kierownictwa PiS. Z punktu widzenia jego linii politycznej osiągnął dwa cele: utrzymał swoją tożsamość i utrzymał się w Zjednoczonej Prawicy. Paradoksalnie lider SP wyszedł z tej rozgrywki wzmocniony - powiedział dr Andrzej Anusz.

Politolog zwrócił też uwagę, że Ziobro od dłuższego czasu buduje partię tożsamościową. - Odwołuje się do niszy w polskim społeczeństwie, do eurosceptyków. Jego strategia na przyszłość ma służyć temu, że jeśli do wyborów pójdzie samodzielnie lub w koalicji z Konfederacją, to chciałby być języczkiem u wagi. Ugrupowaniem, które najpewniej rządziłoby z PiS, ale realizowałoby swój pomysł polityczny. Z jego punktu widzenia jest to koniec marzeń o przywództwie na całej prawicy. Zbigniew Ziobro miał takie ambicje, starły się one z Mateuszem Morawieckim. W sporze pomiędzy tymi politykami Jarosław Kaczyński zdecydowanie poparł premiera - tłumaczył dr Anusz.

Dodał, że Zbigniew Ziobro ustawił się w roli recenzenta. - Zakłada, że w większości obóz prawicowy będzie eurorealistyczny, natomiast on będzie wytykał błędy w polityce UE i przemycał do debaty eurosceptyczne poglądy. To wygodne stanowisko, ale odpowiada poglądom małej grupy Polaków. Tym wyborem Ziobro ogranicza swoją przyszłość na scenie politycznej - podsumował politolog. 

Posłuchaj
09:50 PR24_mp3 2021_05_06-07-48-46.mp3 Dr Andrzej Anusz stanowisku Solidarnej Polski ws. Funduszu Odbudowy (Temat dnia/Gość PR24)

Jedynym posłem Solidarnej Polski, który zagłosował za Funduszem Odbudowy, był Marcin Warchoł, który ubiega się o urząd prezydenta Rzeszowa.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: dr Andrzej Anusz (politolog, Instytut Piłsudskiego)

Data emisji: 6.05.2021

Godzina emisji: 7.48

PR24/tj

Zobacz także

Zobacz także