Biskupski: kompleksowa reforma ochrony zdrowia to narażanie się szeregowi interesariuszy
- W ochronie zdrowia w Polsce mamy do czynienia ze swoistą kwadraturą koła, z patologicznym stykiem leczenia prywatnego z państwowym - mówił w Polskim Radiu 24 Hubert Biskupski z "Super Expressu". Gościem audycji był też Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie".
2021-05-21, 19:15
Za nami pierwsza debata dotycząca Polskiego Ładu, rządowego programu gospodarczo-społecznego. W czerwcu mamy poznać projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia, o czym poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wiadomo, że nakłady na zdrowie wzrosną do 7 proc. PKB w 2029 r.
"Posprzątać i usystematyzować"
Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie" powiedział, że same pieniądze nie wystarczą. - Ochronę zdrowia trzeba posprzątać i usystematyzować, inaczej nic z tego nie będzie, nawet jeśli podniesiemy jej finansowanie do 25 proc. PKB. Ten system jest tak duży i skomplikowany, z dużymi niedoborami kadrowymi, że o zmianach trzeba myśleć w dziesięcioleciach - powiedział.
Powiązany Artykuł
![polski ład free 663 tt.jpg](http://static.prsa.pl/images/5d8061c1-8efa-4b11-b100-6954cb812d02.jpg)
"Jest takim prawdziwym game changerem, z którym opozycja nie wie co zrobić". Gierej o Polskim Ładzie
Zauważył przy tym, iż należy rozprawić się także z patologią na styku państwowej i prywatnej ochrony zdrowia. - Patologiczne jest patrzenie na pacjenta jak na klienta, jest więc szereg problemów, które tworzone były na przestrzeni kilkudziesięciu lat, stąd wychodzenie na prostą może zająć wiele czasu - podkreślił Jacek Liziniewicz.
Hubert Biskupski z "Super Expressu" dodał, że podziela opinię przedmówcy o tym, iż wpompowanie w ochronę zdrowia pieniędzy w wysokości 7 proc. PKB w 2029 r. niczego wielkiego nie zmieni w jej funkcjonowaniu. Jak zauważył, zapaść ochrony zdrowia było widać już przed pandemią koronawirusa.
REKLAMA
"Kwadratura koła"
- Widać to po liczbach nadmiarowych zgonów. W Polsce w każdym powiecie istnieje szpital ze wszystkimi możliwymi oddziałami, kiedy są likwidowane, politycy rzucają się Rejtanem niezależnie od tego, jaka obsługa tam była. Prawda jest taka, że nas nie stać na to, by w każdym powiecie utrzymywać szpital - mówił Hubert Biskupski.
Dodał, że w ochronie zdrowia w Polsce mamy do czynienia ze swoistą kwadraturą koła z patologicznym stykiem leczenia prywatnego z państwowym. - Dobrze, że ministrem zdrowia nie jest lekarz, a jest nim manager, ale nie widzę woli całościowego reformowania ochrony zdrowia, ponieważ byłoby to narażanie się szeregowi interesariuszy - mówił publicysta.
Posłuchaj
Audycja: "Debata Dnia"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
REKLAMA
Gość: Hubert Biskupski z "Super Expressu" i Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie"
Data emisji: 21.05.2021
Godzina: 18:06
REKLAMA