X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Spotkanie Biden-Putin. Prof. Szeremietiew: niepokoi zmiana w optyce Waszyngtonu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:15
- O ile do niedawna, pod rządami Donalda Trumpa, zasadniczym punktem oparcia dla polityki USA w Europie był region środkowo-wschodni, z Polską jako głównym ośrodkiem, to teraz w optyce Bidena czy jego otoczenia, taką rolę zaczynają odgrywać Niemcy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony.
Romuald Szeremietiew
Romuald SzeremietiewFoto: PR24/AK

Podczas podróży do Europy Joe Biden ma wziąć udział - w dniach 11-13 czerwca - w szczycie G-7 w Wielkiej Brytanii. 14 czerwca będzie uczestniczył w szczycie NATO w Brukseli. Jednocześnie planowany jest również szczyt UE-USA. Wizytę amerykańskiego przywódcy zakończy - 16 czerwca w Genewie - spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Jacek Saryusz-Wolski 1200 kopia.jpg
Wizyta Joe Bidena w Europie. Jacek Saryusz-Wolski: reorientacja polityki z Chinami w tle

Prof. Romuald Szeremietiew komentował zbliżające się spotkanie przywódców USA i Rosji. - Nie wiemy, po co się Biden spotyka z Putinem i co chce osiągnąć, nie sądzę, żeby chodziło o sprawy cyberbezpieczeństwa, o czym donoszą media. Pytanie, jaka jest agenda spotkania i czego można oczekiwać po reakcji Putina - zaznaczył.

"Powrót do przeszłości"

- Wszyscy uważają, że chodzi o napięte relacje USA z Chinami, a Stany Zjednoczone mają zabiegać, by mieć po swojej stronie Rosję, która będąc w takim położeniu, będzie chciała uzyskać coś dla siebie. Pytanie, z czym przyjedzie  Putin do Genewy, i na co prezydent USA się zgodzi - dodał.

Jak zaznaczył gość audycji, niepokoić może zmiana w optyce Waszyngtonu, polegająca na wskazaniu Niemiec, jako głównego partnera w Europie. - To powrót do przeszłości, w czasach zimnej wojny Niemcy taką politykę spełniały, tylko że wtedy Polska była w bloku sowieckim. Tu się pojawia wątpliwość, jak zamiary obu stron, Rosji i USA, skonsumują się w Genewie i co z tego wyniknie - podkreślał.

Posłuchaj
14:44 PR24_mp3 2021_06_08-11-14-43.mp3 Prof. Romuald Szeremietiew o spotkaniu Biden-Putin (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

"Putin ma kompleks bycia carem"

- Może być podobnie, jak stało się resetem Obamy. Putin ma niewielkie zdolności dyplomatyczne, nie jest w stanie zapanować nad swoją dumą wielkomocarstwową i chce osiągnąć coś na tyle istotnego, by móc powiedzieć Rosjanom, jakiego mają cara, to go gubi. Postępując w taki sposób, zraził sobie Baracka Obamę i zlikwidował reset. W podobny sposób zachował się podczas spotkania z Recepem Erdoganem, prezydentem Turcji - przypominał.

- Putin ma w sobie kompleks bycia carem. Jest oczywista sprzeczność interesów pomiędzy Rosją usiłującą rozpychać się w kierunku zachodnim i USA, chcącymi utrzymać swoją pozycję w świecie. Jeżeli możemy się czegoś obawiać, to tylko tego, na ile potencjał USA jest wystarczający, by sprostać zagrożeniom i utrzymać pozycję - mówił ekspert.

Czytaj także:

Prof. Romuald Szeremietiew skomentował także sprawę wstrzymania prac przy lądowym odcinku Baltic Pipe w Danii. - Tak jak Polska starała się zablokować Nord Stream 2, tak Rosja próbuje różnymi sposobami nam utrudniać życie, ma różnego rodzaju możliwości i wpływy. Sytuacja wymaga od nas pewnego wysiłku i skupienia się, jednak nic dramatycznego się nie stało - ocenił.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Romuald Szeremietiew

Data emisji: 08.06.2021

Godzina emisji: 11:14

PR24/ka

Czytaj także

Kokoszczyński: rozmowy Putin-Biden nie zatrzymają Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 21:58
- Nord Stream 2 jako rurociąg powstanie. Pytanie, czy uda się go faktycznie uruchomić i na jakich warunkach. Ale tutaj, mówiąc szczerze, też jestem dość pesymistyczny, jeśli chodzi o szanse powstrzymania tego, zanim to wszystko ruszy - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Krzysztof Kokoszczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk ponownie w polskiej polityce? Liziniewicz: obserwujemy festiwal zniechęcania go do powrotu przez polityków PO

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 10:25
- Teraz obserwujemy festiwal zniechęcania Donalda Tuska do powrotu do polityki przez polityków Platformy Obywatelskiej - stwierdził w "Debacie poranka" na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej". Publicysta dodał, że politycy Platformy "nie chcą się dzielić władzą". Gośćmi audycji byli także: Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej" i Wojciech Biedroń z "Sieci".
rozwiń zwiń