Trump pozywa Facebook, Twitter i Google. Prof. Gontarski: działania cenzorskie niezgodne z prawem USA
W USA wolność słowa jest o wiele bardzie zagwarantowana, niż na kontynencie. Jednocześnie to, co wobec prezydenta Trumpa zrobiono, nawet na kontynencie europejskim by się nie utrzymało - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski z Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
2021-07-08, 13:15
Donald Trump złożył pozwy sądowe przeciwko firmom technologicznym Facebook, Twitter i Google. Były prezydent Stanów Zjednoczonych zarzucił im stosowanie cenzury i zażądał odblokowania jego kont w mediach społecznościowych. Zdaniem byłej głowy państwa giganci technologiczni naruszają 1. poprawkę do Konstytucji USA. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował prof. Waldemar Gontarski.
Powiązany Artykuł
"Cenzurowanie narodu". Trump złożył pozew przeciw Twitterowi, Facebookowi i Google
"Materialna koncepcja wolności słowa"
Gość PR24 zwrócił uwagę na to, że w Stanach Zjednoczonych wolność słowa "jest o wiele bardzie zagwarantowana, niż na kontynencie". - Tam, zgodnie właśnie z 1. poprawką, mamy tzw. materialną koncepcję wolności wypowiedzi. Czyli ustawa nie może ograniczyć wolności wypowiedzi. We wszystkich państwach europejskich mamy formalną (koncepcję) - może np. istnieć ustawa Prawo prasowe, tak jest w Polsce, Niemczech, Austrii, w innych demokratycznych państwach prawnych - mówił prof. Gontarski.
Jak wyjaśnił, w USA regulowanie wolności wypowiedzi w jakikolwiek sposób jest w ogóle nie do pomyślenia. Tam - mówił - jest inna kultura prawna, otwarta na wolność słowa.
- Prof. Lewicki o podziałach w USA: poczucie "wszyscy jesteśmy Amerykanami" jest coraz słabsze
- Donald Trump: zarzuty wobec moich ludzi są jak prześladowania w krajach komunistycznych
"Nie utrzymałoby się w Europie"
Powiązany Artykuł
"Biden niszczy nasz kraj". Trump odwiedził granicę z Meksykiem
- Jednocześnie to, co wobec prezydenta Trumpa zrobiono, nawet na kontynencie europejskim by się nie utrzymało. Choćby art. 10. Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, stosowany przez Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (...) głosi, że zasadą jest wolność ekspresji, wolność wypowiedzi, a wyjątki muszą być po 1. określone w ustawie, a takiego wyjątku nie ma w ustawie amerykańskiej, bo nie może być, bo byłaby sprzeczna z konstytucją, po 2. musi być jak najpłytsze ograniczenie, czyli jak najmniej dokuczliwe dla korzystającego z wolności wypowiedzi i po 3. musi określone cele, wskazane w konwencji, realizować - mówił prof. Waldemar Gontarski.
Ekspert podkreślił ponownie, że działania cenzorskie Twittera, Facebooka i Google'a są niezgodne z prawem USA, bo są też niezgodnie z prawem europejskim, a amerykańskie jest nawet bardziej radykalne w ochronie wolności słowa, niż to na kontynencie.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Waldemar Gontarski (Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji)
Data emisji: 08.07.2021
Godzina emisji: 11.07
REKLAMA
IAR/PR24/jmo
REKLAMA