more_horiz

"To nie był spacer, a złożona operacja". Marcin Wikło o kampanii Andrzeja Dudy w 2020 roku

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 14:38
- To nie było tak, jak wiele osób przewidywało, że tak naprawdę reelekcja Andrzeja Dudy, to będzie formalność, on sobie pojedzie to tu, to tam, spotka się, pomacha, uściśnie parę dłoni i to się samo zrobi. Absolutnie nie - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Marcin Wikło, autor książki "Operacja Duda 2020. Tajemnice kampanii".
Andrzej Duda
Andrzej DudaFoto: praszkiewicz/Shutterstock.com

Marcin Wikło, dziennikarz, publicysta i autor książek, wydał książkę zatytułowaną "Operacja Duda 2020. Tajemnice kampanii". Okazja do rozmowy na ten temat jest tym lepsza, że niemal dokładnie rok temu, 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. Jej wynik oznaczał reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy. A jak wyglądała najdłuższa w historii wolnej polski kampania wyborcza?

prezydent Andrzej Duda Trójmorze free tt twitter 1200.jpg
Andrzej Duda: Trójmorze to najbardziej dynamicznie rozwijająca się część UE

"To nie był spacer"

Marcin Wikło mówił w Polskim Radiu 24, że charakterystycznym elementem tej kampanii wyborczej była walka, która była ostra, a której nie wszyscy się spodziewali.

- To nie był spacer. To nie było tak, jak wiele osób przewidywało, że tak naprawdę reelekcja Andrzeja Dudy, to będzie formalność, on sobie pojedzie to tu, to tam, spotka się, pomacha, uściśnie parę dłoni i to się samo zrobi. Absolutnie nie - mówił publicysta.

Czytaj również:

"Sztafeta kontrkandydatów"

shutterstock donald tusk free 1200.jpg
"Dwa lenie i jeden nieudacznik". Suski o powrocie Tuska i współpracy lidera PO z Budką i Trzaskowskim

Jak wyjaśnił, książka "Operacja Duda 2020" nie jest powieścią, a opowieścią reportażową, ale - jak stwierdził - można w niej znaleźć dramaturgię sensacyjną. - Według mnie to była bardzo złożona operacja, działa się na wielu płaszczyznach - dodał, mówiąc o kampanii wyborczej.

Marcin Wikło przypomniał, że w kampanii wyborczej w 2020 roku opozycja wystawiła nie jednego, a dwoje kandydatów - Małgorzatę Kidawę-Błońską i Rafała Trzaskowskiego. A na pewnym etapie wydawało się nawet, że kandydować ma jeszcze kto inny, bo Donald Tusk. - Andrzej Duda wielokrotnie mówił w rozmowach ze mną - rozmawialiśmy przy okazji pisania tej książki - że on tak naprawdę nie mierzył się z przeciwnikiem, jednym, głównym kontrkandydatem, tylko ze sztafetą kontrkandydatów - wyjaśnił Wikło.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:12 PR24_mp3 2021_07_11-13-06-34_Wikło.mp3 Marcin Wikło o kampanii prezydenckiej w 2020 roku ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Marcin Wikło (publicysta, autor książki "Operacja Duda 2020. Tajemnice kampanii")
Data emisji: 11.07.2021
Godzina emisji: 13.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem