"Eksplodowała chora ideologia". Krzysztof Jabłonka o "krwawej niedzieli" na Wołyniu

- Horror tej sytuacji przypomina jedynie to, co stało się z Ormianami w 1915 r., gdy z jednej strony była i modlitwa i wołanie do Boga, a drugiej rozpasane bestialstwo - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk.

2021-07-11, 19:45

"Eksplodowała chora ideologia". Krzysztof Jabłonka o "krwawej niedzieli" na Wołyniu

W dniach 11-12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w ok. 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim.

Powiązany Artykuł

rzeź wołyńska 663 wiki
Prof. Grzegorz Motyka: to była etniczna czystka na Polakach

Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów. Łącznie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Krzysztof Jabłonka przypominał przebieg wydarzeń niedzieli 11 lipca 1943 r. - Tutaj eksplodowała chora ideologia dominacji jednego narodu nad wszystkim, co jest dokoła, z drugiej zaś była bezbronność Polaków, którzy to przeczuwali, jednak niewielu zareagowało na ostrzeżenia - zaznaczył.

Mówiąc o przyczynach rzezi wołyńskiej, zauważył, że zachował się przekaz, że w dniach 5 i 7 lutego 1943 r. doszło do spotkania kilku enkawudzistów i organizacji Roman Szuchewycza (ukraińskiego nacjonalisty - przyp. red.), na którym to spotkaniu porozumiano się ws. rozpoczęcia regularnego ludobójstwa. - To było staranie zaplanowane, wydarzenia rozpoczyna się na dawnej granicy sowiecko-polskiej. Żaden Polak za tą granicą nie ucierpiał, to jak można przypuszczać, był warunek enkawudzistów - zaznaczył.

REKLAMA

- Prawdopodobnie UPA chciała zmienić swoich patronów, z Niemców na Sowietów, a działo się to już po Stalingradzie, i "wyczyścić" Wołyń. Ponieważ Związek Sowiecki liczył się z kłopotami na arenie międzynarodowej, było mu na rękę takie pozbycie się Polaków z ziem II RP - mówił historyk.

Posłuchaj

Krzysztof Jabłonka o wydarzeniach na Wołyniu w 1943 r. (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 21:23
+
Dodaj do playlisty

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to święto obchodzone corocznie 11 lipca. Jest ono poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej. Zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu RP z 22 lipca 2016 r.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Krzysztof Jabłonka - historyk

Data emisji: 11.07.2021

Godzina emisji: 18.06

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej