Prof. Witold Modzelewski o ustawie podatkowej: odwrócenie paradygmatu
- Niskie dochody w ogóle nie będą opodatkowane, bo przecież łatwo policzyć, że te 2,5 tys. zł w przypadku rent i emerytur to jest przecież odpowiednik 30 tys. rocznie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista.
2021-07-26, 17:09
Powiązany Artykuł
Premier: pracujemy nad programem ubezpieczeń od klęsk żywiołowych dla rolnictwa
Minister finansów Tadeusz Kościński zaprezentował projekt ustawy podatkowej zapowiedzianej w programie Polski Ład. Zmiany proponowane przez rząd spowodują obniżenie podatków dla większości Polaków.
Minister Tadeusz Kościński zapowiedział, że dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku i podniesieniu progu podatkowego w kieszeniach podatników pozostanie około 8 miliardów złotych. Kwota wolna od podatku zostanie podniesiona z 8 tysięcy do 30 tysięcy złotych.
Posłuchaj
- Ten model podatku dochodowego od osób fizycznych, z którym teraz mamy się szansę wreszcie pożegnać, nie zmienił się w swoim kształcie od 1991 roku - zaznaczył w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski.
- Warto sobie uświadomić, w jakim dniu rozmawiamy - powiedział. - To 26 lipca 1991 roku właśnie uchwalono podatek dochodowy od osób fizycznych - objaśnił i dodał, że jest to podatek, "którego głównie, chociaż nie tylko, ale w części podatkowej, dotyczy ów pakiet zmian, o którym mówimy".
REKLAMA
Jak wskazał ekonomista, "jest to zmiana koncepcji tego podatku, pewne odwrócenie paradygmatu". - Chodzi o to, że niskie dochody w ogóle nie będą opodatkowane, bo przecież łatwo policzyć, że te 2,5 tys. zł w przypadku rent i emerytur to jest przecież odpowiednik 30 tys. rocznie - zaznaczył.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadził: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Witold Modzelewski, ekonomista
Data emisji: 26.07.2021
Godz. emisji: 15.33
REKLAMA
IAR/ jb
Polecane
REKLAMA