Prof. Mączyńska: pracujący w niedzielę powinni dostawać wyższą stawkę
To powinno się odbywać na zasadzie decyzji biznesowych i porozumieć przedsiębiorców z pracownikami. A co do roli państwa, to państwo powinno stanowczo zadbać o to, żeby pracodawcy dopełniali swoich obowiązków wynikających z tego, że inaczej powinni płacić pracownikom w niedzielę, a inaczej w dzień powszedni - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, komentując zagadnienie zakazu handlu i pracy w niedzielę.
2021-07-27, 21:55
Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek o konstytucyjności dwóch zaskarżonych przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele, jednak postanowił o umorzeniu sprawy w zakresie pozostałych dwóch, na podstawie których ustanowiono zakaz oraz określono od niego wyjątki. Postępowanie - w zakresie tych dwóch przepisów - TK umorzył ze względu na "niemożność wydania wyroku". Wyrok został wydany w składzie pięciu sędziów TK. Zdanie odrębne do orzeczenia złożyło dwóch sędziów - Zbigniew Jędrzejewski oraz Jarosław Wyrembak. O zakazie handlu mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska.
Powiązany Artykuł
Zakaz handlu zgodny z konstytucją? TK podjął decyzję
Gość PR24 stwierdziła, że rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego kończy sprawę na tej płaszczyźnie sporu prawnego, ale to nie znaczy, że nie ma problemu z zakazem handlu, bo ten pozostaje. Jak wyjaśniła, pozostaje problem, "czy rzeczywiście taki zakaz handlu w niedzielę musi istnieć".
- Argumentem było to, że pracownicy muszą mieć czas dla rodzin i do odpoczynku. Tylko że nigdy tak nie będzie, że wszyscy pracownicy będą mieli ten czas, bo jest cała masa różnego rodzaju obszarów, działalności, które w niedzielę funkcjonują: transport, kawiarnie, restauracje, teatry, kina i tak dalej - mówiła prof. Elżbieta Mączyńska.
REKLAMA
Dodała, że w jej opinii zakaz handlu nie spełni swojej roli "i w gruncie rzeczy jest niepotrzebny". - To powinno się odbywać na zasadzie decyzji biznesowych i porozumieć przedsiębiorców z pracownikami. A co do roli państwa, to państwo powinno stanowczo zadbać o to, żeby pracodawcy dopełniali swoich obowiązków wynikających z tego, że inaczej powinni płacić pracownikom w niedzielę, a inaczej w dzień powszedni - wyjaśniła, zaznaczając, że wynagrodzenie w niedzielę powinno być po prostu wyższe - np. "dniówka" niedzielna byłaby 2,5-kronie wyższa od przeciętnej.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego)
Data emisji: 27.07.2021
Godzina emisji: 20.06
IAR/PR24/jmo
REKLAMA
REKLAMA