more_horiz

Prof. Mączyńska: pracujący w niedzielę powinni dostawać wyższą stawkę

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 21:55
To powinno się odbywać na zasadzie decyzji biznesowych i porozumieć przedsiębiorców z pracownikami. A co do roli państwa, to państwo powinno stanowczo zadbać o to, żeby pracodawcy dopełniali swoich obowiązków wynikających z tego, że inaczej powinni płacić pracownikom w niedzielę, a inaczej w dzień powszedni - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, komentując zagadnienie zakazu handlu i pracy w niedzielę.
Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa EkonomicznegoFoto: PR24

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek o konstytucyjności dwóch zaskarżonych przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele, jednak postanowił o umorzeniu sprawy w zakresie pozostałych dwóch, na podstawie których ustanowiono zakaz oraz określono od niego wyjątki. Postępowanie - w zakresie tych dwóch przepisów - TK umorzył ze względu na "niemożność wydania wyroku". Wyrok został wydany w składzie pięciu sędziów TK. Zdanie odrębne do orzeczenia złożyło dwóch sędziów - Zbigniew Jędrzejewski oraz Jarosław Wyrembak. O zakazie handlu mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska.

handel sklepy galeria galerie handlowe EN 1200.jpg
Zakaz handlu zgodny z konstytucją? TK podjął decyzję

Gość PR24 stwierdziła, że rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego kończy sprawę na tej płaszczyźnie sporu prawnego, ale to nie znaczy, że nie ma problemu z zakazem handlu, bo ten pozostaje. Jak wyjaśniła, pozostaje problem, "czy rzeczywiście taki zakaz handlu w niedzielę musi istnieć".

Czytaj również:

- Argumentem było to, że pracownicy muszą mieć czas dla rodzin i do odpoczynku. Tylko że nigdy tak nie będzie, że wszyscy pracownicy będą mieli ten czas, bo jest cała masa różnego rodzaju obszarów, działalności, które w niedzielę funkcjonują: transport, kawiarnie, restauracje, teatry, kina i tak dalej - mówiła prof. Elżbieta Mączyńska.

Dodała, że w jej opinii zakaz handlu nie spełni swojej roli "i w gruncie rzeczy jest niepotrzebny". - To powinno się odbywać na zasadzie decyzji biznesowych i porozumieć przedsiębiorców z pracownikami. A co do roli państwa, to państwo powinno stanowczo zadbać o to, żeby pracodawcy dopełniali swoich obowiązków wynikających z tego, że inaczej powinni płacić pracownikom w niedzielę, a inaczej w dzień powszedni - wyjaśniła, zaznaczając, że wynagrodzenie w niedzielę powinno być po prostu wyższe - np. "dniówka" niedzielna byłaby 2,5-kronie wyższa od przeciętnej.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:04 PR24_mp3 2021_07_27-20-06-24_Mączyńska.mp3 Prof. Elżbieta Mączyńska o zakazie handlu ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego)
Data emisji: 27.07.2021
Godzina emisji: 20.06

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także