Prof. Kik: Merkel jest świadoma, że Polska to dla Niemiec kluczowy kraj w Europie
- Angela Merkel, jako bardzo wytrawny polityk, doskonale zdaje sobie sprawę, jakie znaczenie dla gospodarki niemieckiej, ale nie tylko - także dla niemieckich aspiracji - ma w Europie Polska - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Kazimierz Kik.
2021-09-11, 19:26
Podczas spotkania szefów polskiego i niemieckiego rządu, Mateusz Morawiecki rozmawiał z Angelą Merkel o kwestii sporu Polski z UE dot. praworządności. - Angażuje się na rzecz tego, tak jak to uczyniłam w zeszłym roku, aby rozwiązywać sprawy za pomocą dialogu i rozmów, żebyśmy czynili postępy i myślę, że istnieją możliwości poczynienia takich postępów - powiedziała niemiecka polityk.
Powiązany Artykuł
"Cieszę się, że relacje polsko-niemieckie są rzeczywiście bardzo silne". Mateusz Morawiecki spotkał się z Angelą Merkel
Czy deklaracja kanclerz o osobistym zaangażowaniu w tę sprawę to zaskoczenie? - To nie jest zapowiedź niecodzienna, a faktyczna. Angela Merkel jako bardzo wytrawny polityk, jeden z wybitniejszych, doskonale zdaje sobie sprawę, jakie znaczenie dla gospodarki niemieckiej, ale nie tylko - także dla niemieckich aspiracji - ma w Europie Polska - ocenił prof. Kazimierz Kik.
Posłuchaj
Nazwał nasz kraj "kluczowym" dla Berlina i jego roli na Starym Kontynencie. W jego opinii, w przypadku Angeli Merkel można widzieć "pewną spójność myślenia" z Mateuszem Morawieckim. Z tego też powodu, jak mówił gość PR24, "możliwy jest kompromis" ws. sądownictwa, który zakończyłby spór z Unią Europejską.
Prof. Kazimierz Kik wskazał też, że rząd w Warszawie powinien stosować taktykę polegającą na "porozumieniu z sąsiadami" jako "absolutnym priorytecie". - Dla nas sąsiadem numer jeden są mimo wszystko Niemcy. Oczywiście, możemy szukać sojuszników dalej, ale będziemy niebawem świadkiem, jak ten daleki sojusznik, jakim są Stany Zjednoczone, będzie łagodził swoją obecność w tej części Europy.
- Wszystko wskazuje na to, że Biden w najbliższym czasie będzie chciał wzmocnić system euroatlantycki poprzez oparcie go na dwóch filarach: głównym filarem będą USA, ale będą bardziej na Pacyfiku. Drugim filarem, (...) może być Unia Europejska, ale kierowana przez Niemcy - oświadczył politolog.
Powiązany Artykuł
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: prof. Kazimierz Kik (politolog)
Data emisji: 11.09.2021
Godzina: 18.33
REKLAMA
PR24, PAP, ms, Polskie Radio 24
Polecane
REKLAMA