Dr Tomasz Herudziński o proteście medyków: powinniśmy oddzielać politykę od emocji

- Mamy świadomość, że nie wystarczy dodawać pieniędzy do systemu, który nie jest gruntownie zmieniony, w taki sposób, by dobrze funkcjonował - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Herudziński, socjolog (SGGW).

2021-09-13, 12:56

Dr Tomasz Herudziński o proteście medyków: powinniśmy oddzielać politykę od emocji
Protest pracowników ochrony zdrowia w tzw. "białym miasteczku" przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Warszawa, 13.09.2021. . Foto: PAP/Radek Pietruszka

W sobotę odbył się ogólnopolski protest medyków. Bezpośrednio po zakończeniu manifestacji w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie rozstawiono "Białe Miasteczko 2.0".

Powiązany Artykuł

szpital korytarz szpitalny służba zdrowia free shut 1200.jpg
"Służba zdrowia, mimo swoich bolączek, jednak coraz bardziej się rozwija". Piasecki o proteście medyków

Protestujący medycy nie przyszli na spotkanie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Zapowiadają, że o swoich postulatach chcą rozmawiać wyłącznie z premierem Mateuszem Morawieckim

Dr Tomasz Herudziński komentował trwający protest i jego odbiór społeczny. - Wszytko zależy o tego, jak w dalszym ciągu będą się toczyły negocjacje i które z elementów protestu dotrą do opinii publicznej. Sytuacja nie jest zero-jedynkowa, choć obie strony chciałyby ją w ten sposób widzieć. Mamy stronę rządową twierdzącą, że rozmowy są niemal nieuzasadnione ze względu na podjęcie szeregu działań, przewidywanego dofinansowania służby zdrowia i planowanych zmian systemu składek zdrowotnych. Z drugiej strony mamy przedstawicieli grupy zawodowej, która domaga się polepszenia warunków swojego funkcjonowania i akcentuje, że w zasadzie od dekad nie mamy reformy służby zdrowia, która systemowo rozwiąże szereg bolączek i poprawi złą sytuację w grupie młodych pracowników - stwierdził.

"Dobrze wybrany moment na protest"

- Mamy lukę pokoleniową, jeśli nie będziemy dbali o tych, którzy dopiero wkraczają na ten rynek, to sytuacja będzie ulegała pogorszeniu. Już w tej chwili odpływ kadr medycznych z kraju jest dokuczliwy, co w połączeniu z niżem demograficznym może zaowocować jeszcze większymi problemami z obsługą pacjentów, czyli nas wszystkich. Sprawa ta jest dodatkowo podgrzana sytuacją pandemii. Z perspektywy socjotechnicznej moment wybrany na protest jest jak najbardziej odpowiedni - dodał gość audycji.

REKLAMA

"Problem ze służbą zdrowia"

Jak zauważył socjolog, pomimo wsparcia przedstawicieli opozycji dla protestujących, strajkiem kierują przedstawiciele środowisk medycznych. - Po stronie protestujących nie mamy do czynienia z politykami, będą oni popełniali błędy. W kategoriach takiego błędu można by rozpatrywać sytuację, w której nie podejmują rozmów. Powinniśmy jednak oddzielać politykę od emocji i zwrócić uwagę na to, że mamy faktycznie problem ze służbą zdrowia, co do tego nikt nie ma wątpliwości. (…) Jest także świadomość, że nie wystarczy dodawać pieniędzy do systemu, który nie jest gruntownie zmieniony, w taki sposób, by dobrze funkcjonował - zauważył dr Tomasz Herudziński. 

Posłuchaj

Dr Tomasz Herudziński o proteście środowisk medycznych (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 22:00
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

Protestujący postulują m.in. szybszy i większy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej (do 8 proc. PKB), zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia (do poziomów średnich w OECD i UE, jeśli chodzi o proporcję do średniej krajowej) i zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie.

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: dr Tomasz Herudzinski 

Data emisji: 15.09.2021

Godzina emisji: 11.07

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej