Gac: nie chodzi tu o sam spór z Brukselą, ale o fundamentalne dla przyszłości UE pytania
- Mam wrażenie że UE jest w potrzasku, niektórzy politycy, instytucje unijne i liberalno-lewicowo część zapędzili się trochę za daleko, nie ma gdzie ustąpić, ale za bardzo dociskając śrubę, mogą wyzwolić takie procesy, które zakończą się bardzo negatywnie - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac ("Do Rzeczy").
2021-10-22, 14:48
Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w debacie "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego", zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.
Powiązany Artykuł
Piotr Cywiński o sporze o praworządność: uzurpacja kompetencji przez urzędników UE
Karol Gac komentował dyskusję wokół orzeczeń TSUE. - To nie jest spór Warszawy z Brukselą, to są pytania fundamentalne dla UE, dot. m.in. kompetencji TSUE czy różnego rodzaju relacji pomiędzy poszczególnymi władzami i sposobu ich wybierania. To w jakimś sensie zmienia otaczającą nas rzeczywistość. Te działania powodują, że w Polsce pojawiają się nastroje atyunijne, nie do takiego stopnia, by wychodzić z UE, ale jeszcze niedawno byliśmy jednym z najbardziej prounijnycn narodów w UE. (…) Powoli to nastawienie się zmienia, tak jak zmienia się też Unia Europejska - stwierdził.
Jak zaznaczył publicysta, w razie eskalacji konfliktu obie strony mogą znaleźć się w trudnej sytuacji. - Gdyby UE odebrała Polsce Fundusz Odbudowy, mogłoby się to skończyć nieprzewidywalnymi konsekwencjami dla całej Europy, procesy negatywne w UE narastają, jest to widoczne w różnych państwach - podkreślał.
- Spór może potencjalnie bardziej opłacić się PiS. Oczywiście w sytuacji, gdy Polska nie otrzyma pieniędzy z Funduszu Odbudowy, gdyby tak się stało, PiS będzie na tym politycznie tracić. Teraz PiS może zaktywizować elektorat, a tego ostatnio brakowało. Historia uczy, że przy okazji różnych sporów z Brukselą poparcie dla tej partii rosło. Niektóre wypowiedzi czy działania polityków opozycji nie będą wywoływać akceptacji - komentował krajową sytuację polityczną.
REKLAMA
Posłuchaj
- Wiceszef MSZ: rozszerzanie kompetencji UE jest wykorzystywane do bezprecedensowego nacisku na Polskę
7 października TK uznał za niekonstytucyjne przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę. Dotyczyło to m.in. kwestii uchwał Krajowej Rady Sądownictwa oraz aktów prezydenta w sprawie powoływania sędziów.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Mirosław Skowron
REKLAMA
Gość: Karol Gac
Data emisji: 22.10.2021
Godzina emisji: 11.19
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA