more_horiz

Stowarzyszenie OdNowa w Zjednoczonej Prawicy. Dr Anusz: to gest, który wykonał Jarosław Kaczyński

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:30
- Jest to symboliczny gest w kierunku mniejszych środowisk, który wykonał wobec nich prezes Jarosław Kaczyński, żeby miały one pewne poczucie swojej podmiotowości - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Andrzej Anusz, politolog, komentując konferencję prasową, na której przedstawiony został nowy tworzący rząd koalicjant.
Dr Andrzej Anusz
Dr Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

Stowarzyszenie OdNowa Marcina Ociepy zostało nowym koalicjantem w ramach Zjednoczonej Prawicy. Jest to czwarte ugrupowanie, po Prawie i Sprawiedliwości, Solidarnej Polsce Zbigniewa Ziobro i Republikanach Adama Bielana, które będzie tworzyć koalicję rządzącą.

Posłuchaj
06:50 PR24_mp3 2021_10_28-13-21-29.mp3 Dr Andrzej Anusz o nowym koalicjancie w Zjednoczonej Prawicy ("Gość PR24")

Zdaniem dr. Andrzeja Anusza, politologa z Instytutu Piłsudskiego, prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu zależy na parlamentarzystach z ugrupowań Adama Bielana i Marcina Ociepy.

- Porozumienie Jarosława Gowina w ramach koalicji Zjednoczonej Prawicy zostało zwyczajnie zastąpione przez dwa człony, które przekształciły się w Partię Republikańską i Stowarzyszenie OdNowa - powiedział politolog. 

PAP Jarosław Kaczyński Marcin Ociepa 1200.jpg
Zjednoczona Prawica z nowym koalicjantem. Prezes PiS: elementem umowy jest kwestia kandydata na prezydenta Warszawy

W sensie politycznym - jak stwierdził gość Polskiego Radia 24 - widać, że kilkunastu posłów, którzy wyszli z rządu wraz z Porozumieniem, zostało przy Jarosławie Gowinie i razem z nim przeszli do opozycji, natomiast zdecydowana większość posłów byłego koalicjanta PiS, w dwóch nowych środowiskach, odnalazła się dalej w Zjednoczonej Prawicy. 

- Ja myślę, że jest to gest symboliczny dla mniejszych środowisk, który wobec nich dokonał prezes Jarosław Kaczyński, żeby mieli oni pewne poczucie swojej podmiotowości - stwierdził.

Czytaj także:

Zdaniem dr. Andrzeja Anusza zarówno Republikanie, jak i OdNowa RP nie odegrają samodzielnej roli.

- One są siłą rzeczy skazane na bycie w ramach Zjednoczonej Prawicy, bo zarówno Partia Republikanie, jak i Stowarzyszenie OdNowa samodzielnie nie sądzę, aby były w stanie przekroczyć pięcioprocentowy próg wyborczy - uznał politolog.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: dr Andrzej Anusz (politolog)

Data emisji: 28.10.2021

Godzina: 13:21

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem