more_horiz

Prof. Włodzimierz Gut: jest coś bardziej zaraźliwego niż COVID-19. To głupota

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 19:42
- Ludzie są przekonani, że to jest propaganda, próba ograniczania, różne elementy. Zapominają, że wirus, jako martwa cząsteczka, skorzysta z każdej naszej słabości - mówił prof. Włodzimierz Gut, odnosząc się do sytuacji epidemicznej w Polsce.
Prof. Włodzimierz Gut
Prof. Włodzimierz GutFoto: PR24 / Adam Koniecki

W Polsce w ciągu minionej dobry zarejestrowano 16 590 zakażeń koronawirusem. Zmarły 282 osoby - 70 z powodu COVID-19, a 212 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Wyzdrowiały 12 833 osoby. Wykonano ponad 82,7 tysiąca testów na obecność koronawirusa. W Polskim Radiu 24 o pandemii COVID-19 w Polsce mówił prof. Włodzimierz Gut.

szpital stadion 1200 pap.jpg
Wraca szpital covidowy na Stadionie Narodowym. Ponowne otwarcie pod koniec listopada

Gość PR24 stwierdził, że przy obecnym poziomie wyszczepienia przeciw koronawirusowi, tzn. przy poziomie ok. 50 proc. społeczeństwa, należy spodziewać się utrzymania liczby zakażeń na obecnym poziomie, który jest ok. połową tej liczby, jaką notowaliśmy w szczycie poprzedniej fali.

- Spadło użycie podstawowych reguł. Tak jak maseczki nosiło w pewnym momencie ok. 80 proc. społeczeństwa, to teraz spadliśmy do 30 proc., a nasza ruchliwość i liczba kontaktów jest powyżej tego, co było przed pandemią - wyjaśnił prof. Włodzimierz Gut.

Czytaj również:

Zapytany o przyczyny niechęci do noszenia maseczek, prof. Włodzimierz Gut zauważył, że część osób uważa, iż to ogranicza ich wolność, inni mają trudności z oddychaniem, a część - przypomniał - twierdzi, że maseczki są nieskuteczne.

- Tym ostatnim proponuję zgaszenie w maseczce świecy. Oni twierdzą, że wirus jest mniejszy niż dziury w maseczce, więc będzie się przedostawał - dodał.

Prof. Gut stwierdził, że jest coś bardziej zaraźliwego od COVID-19 - to znaczy głupota. - Ludzie są przekonani, że to jest propaganda, próba ograniczania, różne elementy. Zapominają, że wirus, jako martwa cząsteczka, skorzysta z każdej naszej słabości - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:36 PR24_mp3 2021_11_16-17-48-46_Gut.mp3 Prof. Włodzimierz Gut o pandemii COVID-19 w Polsce ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Aleksander Ziemiańczyk
Gość: prof. Włodzimierz Gut (wirusolog)
Data emisji: 16.11.2021
Godzina emisji: 17.48

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem