more_horiz

"Właściwe rozwiązania". Prof. Mączyńska pozytywnie ocenia tarczę antyinflacyjną

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 16:20
- Rozwiązania zaproponowane przez rząd oceniam jako właściwe. Istotne jest, żeby inflacja nie wymknęła się spod kontroli i żeby nie dopuścić do jej dalszego wzrostu - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska.
Prof. Elżbieta Mączyńska: rozwiązania zaproponowane przez rząd są właściwe
Prof. Elżbieta Mączyńska: rozwiązania zaproponowane przez rząd są właściweFoto: PR24

W związku z rosnącym poziomem inflacji rząd zaproponował rozwiązanie w postaci tarczy antyinflacyjnej, która ma na celu zamortyzowanie skutków tego procesu. Jej koszt ma wynieść ok. 10 mld złotych, wśród proponowanych rozwiązań pojawiły się zmiany podatkowe w postaci obniżki cen paliw silnikowych i gazu, zero procent akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych czy obniżki cen podstawowych produktów poprzez wprowadzenie dodatku tarczowego.

Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego była pytana o opinię dotyczącą rozwiązań zaproponowanych przez rząd. - Oceniam je jako właściwe. Istotne jest, żeby inflacja nie wymknęła się spod kontroli i żeby nie dopuścić do jej dalszego wzrostu - powiedziała.

Jak dodała, kluczową kwestią jest także ostudzenie oczekiwań inflacyjnych. - Niestety w mediach ciągle odbywa się silne straszenie inflacją, co powoduje, że ludzie którzy mieli coś kupić późnej, w strachu przed podwyżką cen biegną do sklepu i kupują to wcześniej - tłumaczyła.

Ceny produktów będą spadać

Prof. Elżbieta Mączyńska wskazała także, że "w ekonomii obowiązuje filozofia, że jak coś rośnie, to będzie także spadać". - Podobnie będzie z cenami. Problem polega na tym, że nigdy nie możemy dokładnie określić kiedy to się będzie działo - wskazała. W jej ocenie, "na pewno te sytuacje, które obecnie generują inflację będą stopniowo wygasać".

- Natomiast ten pakiet antyinflacyjny został wprowadzony po to, żeby inflacja nie sytuowała się na zbyt wysokim poziomie i jak wynika z analiz przeprowadzonych przez różne ośrodki, ten pakiet spowoduje obniżenie inflacji o ok 1,5 pkt. proc. co jest sporo - tłumaczyła gość audycji.

Posłuchaj
24:25 PR24_mp3 2021_11_26-15-33-04.mp3 Prof. Elżbieta Mączyńska o rozwoju inflacji ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Inflacja nie może wymknąć się spod kontroli

Jak wskazała, "rzeczą rządu jest zadbać o to, żeby pieniądz i inflacja nie wymknęły się spod kontroli". - Jest to kwestia bardzo istotna - podkreśliła. Dodała także, że "skuteczność rządów ocenia się m.in. według tak zwanego indeksu ubóstwa, który jest sumą poziomu inflacji, stopy inflacji i bezrobocia". - Rząd, w którym ta suma rośnie jest źle oceniany - dodała.

- Rząd zatem musi dbać o to, żeby inflacja nie wymykała się spod kontroli, a z drugiej strony dbać o postęp społeczny - podkreśliła.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Elżbieta Mączyńska (Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego)

Data emisji: 26.11.2021

Godzina: 15:30

ng

Zobacz także

Zobacz także