"Szczepienia będą skuteczne". Prof. Włodzimierz Gut o wariancie Omikron koronawirusa
- Jeżeli wirus zachował dwie funkcje, rozpoznanie receptora i zdolność wnikania do komórki, to w te punkty zawsze można uderzyć i szczepionki będą działały - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.
2021-12-02, 19:15
Czwarta fala epidemii koronawirusa nie traci na sile. Resort zdrowia zwiększa w szpitalach bazę łóżkową dla pacjentów z COVID-19. Jak przyznał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w ostatnim czasie widać większe zainteresowanie przyjmowaniem pierwszej dawki, ale i trzeciej, przypominającej. Trwają także przygotowania do szczepień dla dzieci.
Jednak pewną przeszkodą w zarządzaniu walką z epidemią koronawirusa może się okazać nowa mutacja SARS-CoV-2 omikron.
Koronawirus. Nowy wariant
Prof. Włodzimierz Gut zwracał uwagę, że problem związanym z nową mutacją koronawirusa może być fakt, że część testów nie wykrywa nowego wariantu wirusa, który w tej sytuacji będzie się szybciej szerzył, za sprawą osób uważających się za zdrowe.
Wirusolog zaznaczył, że szczepienia będą skuteczne. - Wirus nie zmienił receptora i sposobu wnikania do komórki, pozostały dwa elementy trwałe dla wirusa. Odpowiedź na nie będzie tworzyła obronę dla organizmu - podkreślał.
REKLAMA
- Omikron jest jednym z licznych wariantów wirusa, jest ciekawy jeśli chodzi o ilość zmian jakie posiada. Pozwoli dzięki temu ocenić, które z nich są istotne, skoro pomimo 50 zmian potrafi rozpoznać komórkę i do niej wniknąć (…). Z jednej strony liczba mutacji Omikron może niepokoić, z drugiej zaś, jeśli zachował on swoje właściwości, to działanie organizmu przeciwko niemu będzie poprawne, można spokojnie powiedzieć, że będzie wrażliwy na szczepionki - wyjaśniał.
Wirusolog podkreślał wagę szczepień. - Mamy ok. 50 proc. zaszczepionych, zakażeniu ulegają wszyscy, jednak ciężki przebieg dotyka niezaszczepionych (…) Część z tych ludzi nie wierzy w COVID-19, trafiają od razu pod respirator - stwierdził. - Górkę zakażeń mamy dlatego, że ci, którzy się zakazili i mają objawy myślą że to przeziębienie itp. W tym momencie roznoszą chorobę dalej. To nie sprawa wariantu koronawirusa wirusa, ale zachowań ludzi - mówił Prof. Włodzimierz Gut.
Ministerstwo Zrowia podało w czwartek w codziennych zestawieniach, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u 27 356 kolejnych osób. Zmarło 502 chorych z COVID-19, 359 z nich to osoby niezaszczepione.
REKLAMA
Resort wskazał ponadto, że ponad 62 proc. zmarłych po pełnym zaszczepieniu dotkniętych było tzw. wielochorobowością. Średni wiek osób zmarłych po pełnym zaszczepieniu wynosi 77 lat.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Aleksander Ziemiańczyk
Gość: prof. Włodzimierz Gut
REKLAMA
Data emisji: 2.12.2021
Godzina emisji: 17.49
PR24/ka
REKLAMA