more_horiz

Bezpieczna i nowoczesna. Prezes Agencji Badań Medycznych o technologii RNA w medycynie

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 15:05
- Bezpieczeństwo tej technologii jest na najwyższym poziomie. Jest ona obarczona bardzo niewielkimi działaniami niepożądanymi - powiedział w Polskim Radiu 24 o technologii RNA dr hab. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.
Szef Agencji Badań Medycznych powiedział, że technologia RNA charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem
Szef Agencji Badań Medycznych powiedział, że technologia RNA charakteryzuje się dużym bezpieczeństwemFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

Epidemia COVID-19 pokazała, że istnieje konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa lekowego Polski, m.in. poprzez rozwój produktów zapobiegających lub umożliwiających skuteczną walkę z zagrożeniem epidemiologicznym. W związku z powyższym Premier Mateusz Morawiecki zlecił Agencji Badań Medycznych koordynację merytoryczną spraw związanych z wdrożeniem produkcji szczepionek bazujących na technologii RNA w Polsce. Rozwój produktów opartych na kwasach nukleinowych to obecnie jeden z najbardziej obiecujących trendów współczesnej biotechnologii nieprzypadkowo nazywany "medyczną technologią przyszłości". Wykorzystywanie różnych rodzajów cząsteczek RNA (mRNA, seRNA, siRNA, miRNA czy aptamery RNA) jako produktów leczniczych stwarza nowe możliwości dla twórców leków oraz możliwość opracowania nowych produktów leczniczych działających na cele terapeutyczne, które dotąd były uznawane za nieosiągalne.

Bezpieczeństwo RNA

Dr hab. Radosław Sierpiński zaznaczył, że technologia RNA, choć znana nam z powodu pandemii koronawirusa i szczepionek, jest bardzo świeżą i nowoczesną technologią. - Technologia RNA to w pewnym sensie technologia przyszłości. To rozwiązanie innowacyjne, które zostało wprowadzone do szerokiego użytku dopiero w ostatnich dwóch. Z punktu widzenia światowych innowacji jest to coś najbardziej w trendach - powiedział.

- To coś absolutnie nowoczesnego i z tego powodu cieszę się, że polskie zespoły badawcze mogą tę technologię, również dzięki działaniom rządu, wspierać i rozwijać - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił także, że rozwiązania idące za tą technologią charakteryzują się bardzo dużym bezpieczeństwem. - Bezpieczeństwo tej technologii jest na najwyższym poziomie. Jest ona obarczona bardzo niewielkimi działaniami niepożądanymi. Jeżeli możemy powiedzieć, że pandemia spowodowała pewien postęp, to jest on widoczny we wprowadzeniu mRNA do szerokiego użytku - zaznaczył.

Czytaj także:

Zobacz także: Waldemar Kraska: apeluję, by przyjmować trzecią dawkę szczepienia na COVID-19

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy


Posłuchaj
21:30 PR24_mp3 2021_12_05-14-06-03.mp3 Dr. hab. Radosław Sierpiński o technologii RNA ("Gość PR24")

 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka 

Gość: dr. hab. Radosław Sierpiński (prezes Agencji Badań Medycznych)

Data emisji: 5.12.2021

Godz. emisji: 14.06

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem