Bezpieczna i nowoczesna. Prezes Agencji Badań Medycznych o technologii RNA w medycynie
- Bezpieczeństwo tej technologii jest na najwyższym poziomie. Jest ona obarczona bardzo niewielkimi działaniami niepożądanymi - powiedział w Polskim Radiu 24 o technologii RNA dr hab. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.
2021-12-05, 15:05
Epidemia COVID-19 pokazała, że istnieje konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa lekowego Polski, m.in. poprzez rozwój produktów zapobiegających lub umożliwiających skuteczną walkę z zagrożeniem epidemiologicznym. W związku z powyższym Premier Mateusz Morawiecki zlecił Agencji Badań Medycznych koordynację merytoryczną spraw związanych z wdrożeniem produkcji szczepionek bazujących na technologii RNA w Polsce. Rozwój produktów opartych na kwasach nukleinowych to obecnie jeden z najbardziej obiecujących trendów współczesnej biotechnologii nieprzypadkowo nazywany "medyczną technologią przyszłości". Wykorzystywanie różnych rodzajów cząsteczek RNA (mRNA, seRNA, siRNA, miRNA czy aptamery RNA) jako produktów leczniczych stwarza nowe możliwości dla twórców leków oraz możliwość opracowania nowych produktów leczniczych działających na cele terapeutyczne, które dotąd były uznawane za nieosiągalne.
Bezpieczeństwo RNA
Dr hab. Radosław Sierpiński zaznaczył, że technologia RNA, choć znana nam z powodu pandemii koronawirusa i szczepionek, jest bardzo świeżą i nowoczesną technologią. - Technologia RNA to w pewnym sensie technologia przyszłości. To rozwiązanie innowacyjne, które zostało wprowadzone do szerokiego użytku dopiero w ostatnich dwóch. Z punktu widzenia światowych innowacji jest to coś najbardziej w trendach - powiedział.
- To coś absolutnie nowoczesnego i z tego powodu cieszę się, że polskie zespoły badawcze mogą tę technologię, również dzięki działaniom rządu, wspierać i rozwijać - dodał.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił także, że rozwiązania idące za tą technologią charakteryzują się bardzo dużym bezpieczeństwem. - Bezpieczeństwo tej technologii jest na najwyższym poziomie. Jest ona obarczona bardzo niewielkimi działaniami niepożądanymi. Jeżeli możemy powiedzieć, że pandemia spowodowała pewien postęp, to jest on widoczny we wprowadzeniu mRNA do szerokiego użytku - zaznaczył.
REKLAMA
- Pracodawca będzie mógł zapytać o szczepienie? Fogiel: trwa zbieranie podpisów
- "To nie jest sygnał ostrzegawczy, to alarm". Premier apeluje o szczepienie się na COVID-19
Zobacz także: Waldemar Kraska: apeluję, by przyjmować trzecią dawkę szczepienia na COVID-19
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
REKLAMA
Gość: dr. hab. Radosław Sierpiński (prezes Agencji Badań Medycznych)
Data emisji: 5.12.2021
Godz. emisji: 14.06
dz
REKLAMA
Polecane
REKLAMA