Likwidacja stowarzyszenia Memoriał. Marek Menkiszak: to decyzja polityczna
- Kreml pokazuje, że nie ma takiej decyzji, której nie byłby gotów podjąć, aby w sposób symboliczny i praktyczny zablokować możliwość niezależnej aktywności na terenie Rosji. Zachód nic na to nie może poradzić, a Rosja nie będzie ustępować ani na krok wobec protestów czy presji - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Menkiszak kierownik zespołu rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich.
2021-12-29, 15:35
Moskiewski sąd zlikwidował Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał". Kilkadziesiąt osób zgromadzonych przed gmachem sądu skandowało: "hańba" i "Memoriał będzie żył".
Wczoraj Sąd Najwyższy zlikwidował główną część stowarzyszenia Międzynarodowy Memoriał, które zajmowało się dokumentowaniem zbrodni stalinowskich.
Oficjalnym powodem likwidacji Memoriału (a także Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał") było złamanie przepisów mówiących o konieczności rejestracji "zagranicznych agentów".
Marek Menkiszak podkreślał, że decyzja rosyjskich władz ma charakter polityczny. - Likwidacja Memoriału to pewien sygnał, bardzo silny, wysłany do wewnątrz Rosji i na zewnątrz kraju, że Kreml nie będzie tolerować publicznego podważania oficjalnej linii polityki historycznej Rosji, która jest coraz bardziej otwarcie neostalinowska. Posługuje się już nawet nie późnosowieckimi tezami lat 80. ubiegłego wieku, ale zaczyna nawiązywać do tez stalinowskiej propagandy lat 30. i 40. w najgorszym wydaniu - ocenił.
REKLAMA
- To także sygnał do Zachodu, że Rosja nie będzie tolerować wspierania jakiejkolwiek niezależnej obywatelskiej aktywności na terenie Rosji - dodał i zauważył, że wyrazy oburzenia płyną z wielu stron świata, a dyplomacje zachodnie wydają w tej sprawie oświadczenia.
- W sferze praktycznej państwa Zachodu nie są w stanie wiele zrobić, poza wyrazami oburzenia, ponieważ zdolność oddziaływania wewnątrz Rosji są ograniczone przez prawo rosyjskie, które zamyka możliwości legalnego wspierania aktywności obywatelskiej na terenie Rosji. Ta w ostatnich latach w coraz większym stopniu przenosi się za granicę zwłaszcza do państw europejskich. To właśnie tutaj powstają nowe inicjatywy, ośrodki czy media, które zyskują wsparcie państw zachodnich, a Moskwa ma tu mniejsze możliwości oddziaływania - komentował ekspert.
Posłuchaj
Prokuratura twierdziła m.in., że w swojej działalności organizacja obrony praw człowieka "poważnie i systematycznie łamie przepisy o agentach zagranicznych i usprawiedliwia ekstremizm" - podała moskiewska rozgłośnia. Memoriałowi zarzucono również "kształtowanie negatywnego wizerunku rosyjskiego sądownictwa, tworzenie i publikowanie list skazanych, którzy są nazywani więźniami politycznymi".
Więcej w zapisie audycji
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość audycji: Marek Menkiszak (Ośrodek Studiów Wschodnich)
REKLAMA
Data emisji: 23.12.2021
Godzina emisji: 15.33
PR24/ka
Polecane
REKLAMA