more_horiz

"Jest trochę zamieszania, bo nie wszyscy rozeznali się w nowych przepisach". Prof. Jabłoński o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 08:55
- Są pewne niepokoje Polaków i znużenie tym, co się dzieje np. z pandemią. Dochodzi do nieporozumień, bo nie wszyscy rozeznali się w nowych przepisach podatkowych. Nie wszystko zostało dopięte, ale zawsze są możliwe poprawki - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłonski, socjolog z KUL.

Pandemia spowodowała wzrost cen w wielu sektorach gospodarki. Zgodnie z taryfami sprzedaży oraz dystrybucji energii elektrycznej, które podał Urząd Regulacji Energetyki, podwyżka cen prądu w 2022 roku wyniesie dla użytkowników indywidualnych średnio około 21 złotych miesięcznie. Tarcza antyinflacyjna ma złagodzić tę podwyżkę do średnio około 6 zł miesięcznie. Eksperci zapowiadają, że inflacja będzie towarzyszyła nam także w 2022 roku. Wszystko to zbiega się w czasie z nowymi przepisami jakie wprowadził Polski Ład.

Niepokoje

Prof. Jabłoński powiedział, że Polacy są zaniepokojeni obecną sytuacją, ale rządzący mają szansę to zmienić to wrażenie. Zdaniem socjologa kluczem do tego jest wprowadzenie odpowiednich poprawek w przepisach. - Są pewne niepokoje Polaków i znużenie tym, co się dzieje np. w związku z pandemią. Dochodzi do nieporozumień, bo nie wszyscy rozeznali się w nowych przepisach podatkowych. Nie wszystko zostało dopięte, ale zawsze są możliwe poprawki - powiedział.

- Podobnie dzieje się z drożyzną związaną z energią. Wszystkie wspólnoty, które kiedyś inaczej się rozliczały teraz wpadły w pułapkę. To wszystko ma szansę się wyrównać i nie obciąży tak bardzo rządzących. Obecnie jest jednak trochę zamieszania - dodał.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 opozycja próbuje wykorzystać obecną sytuację do zbicia kapitału politycznego. - Opozycja liczy na to, że nawet jak wszystko zostanie wyprostowane, to wrażenie namieszania przez rząd pozostanie. Na koniec jednak wszyscy zaglądamy w portfele i przy rozliczeniach będziemy widzieć jaki jest nasz stan finansów - ocenił.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
10:59 PR24_mp3 2022_01_05-07-48-15.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński o nastrojach społecznych ("Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL)
Data emisji: 05.01.2022
Godzina emisji: 07.48

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem