more_horiz

Niezależność energetyczna Polski. Naimski: Baltic Pipe ruszy w październiku tego roku

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 16:00
- Baltic Pipe jest realizowany zgodnie z harmonogramem. Jesteśmy już na ostatnim etapie. W tym roku w październiku ta trasa przesyłowa zostanie uruchomiona - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Zaznaczył również, że "Polska jest odporna na szantaż energetyczny Putina", bo ma "prawie nienaruszone magazyny gazu". 
Piotr Naimski
Piotr NaimskiFoto: PR/MS

Ceny energii poszły w górę praktycznie w całej Europie. Wielu specjalistów mówi o szantażu energetycznym Putina i spekulacjach cenowych, których dokonuje Rosja. 

Zdaniem gościa PR24 "Polska jest odporna na ten szantaż". - Mamy magazyny gazu, które są prawie nienaruszone. Stało się tak dzięki działaniom PGNiG, ale również dzięki temperaturze, którą mamy tej zimy. Nie jesteśmy narażeni na ten szantaż w takim stopniu, w jakim są niektóre kraje w Zachodniej Europie - podkreślił Piotr Naimski. 

- Natomiast bardzo boleśnie - jak wszyscy w Europie - odczuwamy manipulacje cenowe, które dotyczą gazu. Przekładają się one także na ceny węgla oraz energii elektrycznej. Ten kryzys ma źródła polityczne. Jest to rosyjska manipulacja - zaznaczył pełnomocnik rządu.

"Polityczne narzędzie"

Stwierdził również, że ważnymi czynnikami, które mają związek ze wzrostem cen są inflacja i kryzys wywołany przez pandemię. - Ale niezwykle istotne jest bezpośrednie odziaływanie Gazpromu, który przestał przesyłać gaz do Zachodniej Europy i spowodował skokowe wzrosty cenowe na giełdach. To polityczne narzędzie, które Rosjanie wykorzystują po raz kolejny, by osiągać właśnie polityczne cele - powiedział Piotr Naimski. 

Jednym z elementów polskiej niezależności energetycznej ma być Baltic Pipe. - Projekt ten jest realizowany zgodnie z harmonogramem. Jesteśmy już na ostatnim etapie. W tym roku w październiku ta trasa przesyłowa zostanie uruchomiona - poinformował rozmówca PR24.

Baltic Pipe to projekt, który ma umożliwić Polsce sięgnięcie po gaz z Szelfu Norweskiego, a także porzucenie dostaw błękitnego paliwa z Rosji. Gazociąg, składający się z kilku odcinków biegnących m.in. po dnie Bałtyku oraz przez terytorium Danii, ma być oddany do użytku jesienią 2022 roku.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:44 PR24 2022_01_24-15-08-12.mp3 Piotr Naimski o sytuacji energetycznej Polski (Temat dnia) 

***

Tytuł audycji: "Temat dnia"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: Piotr Naimski (pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej)

Data emisji: 24.01.2022

Godzina emisji: 15.09

bartos

Zobacz także

Zobacz także