O Rosji w formacie Trójkąta Weimarskiego. Guzy: Polska jest aktywna w tańcu dyplomatycznym
- Na pewno prezydent Andrzej Duda będzie mógł zaprezentować polskie stanowisko w tej sprawie. Do pewnego stopnia jest to stanowisko całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej - Berlin i Paryż muszą się z nim liczyć - powiedział w Polskim Radiu Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. - Polska jest w tym tańcu dyplomatycznym bardzo aktywna, jest brana pod uwagę, zwłaszcza przez Waszyngton i Londyn - dodał.
2022-02-08, 15:15
Prezydent Andrzej Duda będzie uczestniczył we wtorek w spotkaniu z prezydentem Francji Emanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w formacie Trójkąta Weimarskiego. - Jeżeli uważamy za naczelną zasadę "nic o nas bez nas", to uczestnictwo w takich spotkaniach, jak wtorkowe Trójkąta Weimarskiego w Berlinie, i innych dotyczących bezpieczeństwa w regionie, ma dla nas absolutnie pierwszoplanowe znaczenie - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
"Będzie mógł zaprezentować polskie stanowisko"
- To cenne spotkanie, bo prezydent Andrzej Duda dowie się dużo więcej, niż my wiemy na temat rozmów Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem. Oczywiście, będzie to wersja Macrona, ale faktem jest, że więcej szczegółów dotrze do Polski, co już samo w sobie jest bardzo cenne - argumentował w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
- Polska jest bardzo aktywna w tym tańcu dyplomatycznym, jest brana pod uwagę, zwłaszcza przez Waszyngton i Londyn - stwierdził. Przyznał, że "charakterystyczne jest, że my się ustawiamy w tej części Sojuszu Północnoatlantyckiego i w ogóle Zachodu".
- Trójkąt Weimarski sam w sobie jest kolejnym polem do dyplomatycznych tańców i poza wymianą informacji niewiele możemy się spodziewać - przyznał ekspert. - Na pewno prezydent Andrzej Duda będzie mógł zaprezentować polskie stanowisko w tej sprawie, bo z tym stanowiskiem, które do pewnego stopnia jest stanowiskiem całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, Berlin i Paryż muszą się liczyć - podkreślił.
REKLAMA
Strategiczne cele Macrona
- Pamiętajmy, że Macron, oprócz tego, że wystąpił w heroicznej roli osoby, która rozwiąże problemy, zredukuje napięcie - czego nie osiągnął jak do tej pory - ma również swoje partykularne interesy - chciałby odstawić Waszyngton daleko, przejąć kierowniczą rolę w Europie, gdzie wielka Francja będzie dyskutowała z Rosją i rozwiązywała problemy architektury bezpieczeństwa europejskiego - stwierdził Jarosław Guzy.
Posłuchaj
Jarosław Guzy: Polska jest bardzo aktywna w tym tańcu dyplomatycznym, jest brana pod uwagę, zwłaszcza przez Waszyngton i Londyn ("Temat dnia/ Gość PR24") 20:58
Dodaj do playlisty
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- "Trójkąt Weimarski stoi przed globalnymi wyzwaniami". Prof. Kleiber o kryzysie na Wschodzie
- "Unikał odpowiedzi, zderzenie z rzeczywistością". Niemieckie media o wizycie kanclerza w USA
- "Jeśli Rosja przeprowadzi inwazję, nie będzie więcej Nord Stream 2". Stanowcza deklaracja Bidena
Zachęcamy także do obejrzenia rozmowy z wiceszefem MSZ Piotrem Wawrzykiem w "Sygnałach dnia":
Szczyt Trójkąta Weimarskiego poświęcony będzie sytuacji na pograniczu rosyjsko-ukraińskim. Prezydent Władimir Putin zadeklarował na konferencji prasowej po rozmowach z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, że wierzy w pokojowe uregulowanie sytuacji wokół Ukrainy. Zaapelował do rządu w Kijowie, by "po męsku" zaczął wypełniać porozumienia mińskie (PAP)
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych)
Data emisji: 8.02.2022
Godzina emisji: 14.06
REKLAMA
Polskie Radio 24, PAP/ mbl
Polecane
REKLAMA