Fatalne skutki unijnej polityki klimatycznej. Rzońca: musimy dbać o naszą niezależność energetyczną
- Ze swojej strony musimy dbać o polską niezależność energetyczną, czyli dywersyfikować, budować Baltic Pipe, rozbudowywać gazoport i inwestować w farmy wiatrowe i fotowoltaikę - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca, europoseł PiS.
2022-02-09, 16:40
Jak pisze "Puls Biznesu", polscy przedsiębiorcy i konsumenci od miesięcy dotkliwie odczuwają skutki rosnących cen praw do emisji CO2. Niektóre podmioty energetyczne i przemysłowe muszą kupować je w ramach systemu EU ETS. Uprawnienia sprzedają np. rządy państw Unii Europejskiej.
Do tematu odniósł się polityk PiS, w opinii którego to UE ma możliwość, by rozwiązać kwestię sporu dot. uprawnień do emisji CO2.
- Frans Timmermans (...) dobrze wie, że w dużej mierze to, co dzieje się z uprawnieniami do handlu emisjami to jest wynik jego pomysłu i braku reakcji Komisji Europejskiej. (...) Unia Europejska ma wolne uprawnienia, które mogłaby rozdać i rozładować atmosferę - spadłaby ich cena, firmy kupowałyby je taniej, a państwa miałyby więcej pieniędzy - zaznaczył.
Niemiecki biznes
Według Bogdana Rzońcy, pod pozorem walki ze zmianami klimatycznymi, niektóre unijne kraje chcą zrobić interes.
REKLAMA
- Nie ulega dla mnie najmniejszej wątpliwości, że presja na to, żeby walczyć o klimat jest tak ogromna, a Niemcy są tak świetnie przygotowane do wysyłania do wszystkich krajów UE paneli fotowoltaicznych, urządzeń do farm wiatrowych. Oni z tego nie odejdą. To jest ich czysty biznes. Na to jest nakierowana cała walka ze "zmianami w klimacie"- ona ma podłoże biznesowe - ocenił.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadził: Antoni Trzmiel
Gość: Bogdan Rzońca, europoseł PiS
Data emisji: 09.02.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 15.07
kmp
Polecane
REKLAMA