Konflikt rosyjsko-ukraiński. Antoni Macierewicz: rośnie rola Polski w NATO
- Polska w NATO, i w tym układzie politycznym Zachodu, jest coraz bardziej doceniana i coraz bardziej rośnie świadomość, że Międzymorze, że flanka wschodnia, państwa od Finlandii po Bułgarię czy Turcję są kluczem do bezpieczeństwa całej Europy - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, odnosząc się do działań USA związanych z kryzysem na granicy Rosji i Ukrainy.
2022-02-12, 14:28
Prezydent USA Joe Biden zaapelował do obywateli Stanów Zjednoczonych, będących na Ukrainie, aby opuścili ten kraj. Także rodziny dyplomatów amerykańskich na Ukrainie oraz część urzędników tamtejszych placówek dyplomatycznych wycofują się z powrotem do USA. Wiele innych państw robi podobnie, w związku z zagrożeniem inwazją rosyjską. Równocześnie USA zdecydowały o skierowaniu kolejnych żołnierzy do Polski. Ich liczba w ciągu ostatnich dni zwiększyła się i w kolejnych jeszcze będzie się zwiększać, w sumie do blisko dwukrotności dotychczasowej obecności amerykańskiej w Polsce. W Polskim Radiu 24 sprawy te komentował Antoni Macierewicz.
Konflikt rosyjsko-ukraiński a rola Polski
Gość PR24 zauważył, że działania Stanów Zjednoczonych pokazują, jak poważnie ten kraj podchodzi do kryzysu na wschodniej granicy Ukrainy. Zwrócił też uwagę na to, że Ameryka i NATO pokazały swoją jedność i solidarność, a także gotowość do obrony sojuszników.
- Rola Polski w NATO, i w tym układzie politycznym Zachodu, jest coraz bardziej doceniana i coraz bardziej rośnie świadomość, że Międzymorze, że flanka wschodnia, państwa od Finlandii po Bułgarię czy Turcję są kluczem do bezpieczeństwa całej Europy. Świadectwem tego jest właśnie wzmacnianie sił zbrojnych USA w Polsce - mówił Antoni Macierewicz.
"Ani kroku wstecz"
Przypomniał, że punktem odniesienia tej obecności jest szczyt NATO w Warszawie w 2016 roku, na którym podjęto decyzję o wysłaniu do Polski i na flankę wschodnią wojsk USA i w ogóle NATO.
REKLAMA
- Rosja w ostatnich miesiącach tę kwestię postawiła jako fundamentalną obok kwestii ukraińskiej. Tak naprawdę są dwa żądania rosyjskie: po pierwsze - zdominowanie Ukrainy, po drugie - wycofanie wojsk NATO i USA z państw Europy Środkowej - powiedział b. szef MON.
Podkreślił, że państwa NATO podjęły decyzję o solidarności z Ukrainą, a odnośnie do drugiego aspektu, czyli wycofania się NATO ze wschodniej flanki, decyzja jest jednoznacznie negatywna.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
Zobacz także: Wojna Rosji z Ukrainą. Sellin: musimy być przygotowani na ewentualną falę migracji
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Antoni Macierewicz (b. szef MON, wiceprezes PiS)
Data emisji: 12.02.2022
Godzina emisji: 13.06
PR24/jmo
REKLAMA