Wojska amerykańskie w Polsce. Politolog: pokaz determinacji oraz skuteczności NATO i USA

2022-02-18, 11:50

Wojska amerykańskie w Polsce. Politolog: pokaz determinacji oraz skuteczności NATO i USA
Prof. Piotr Grochmalski zaznaczył, że "potencjał NATO w dużym stopniu zależy od determinacji USA". Foto: TT/MON

- Całość przedsięwzięcia, a więc szybkiego przerzucenia sił szybkiego reagowania na wschodnią flankę NATO, jest z jednej strony pokazem determinacji, a z drugiej strony skuteczności działania Sojuszu Północnoatlantyckiego i Stanów Zjednoczonych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog z Akademii Sztuki Wojennej prof. Piotr Grochmalski.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin przyleciał do Polski 17 styczniaMinister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że jedność i współpraca w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego to najlepsza odpowiedź na agresywne działania Rosji. Na konferencji prasowej po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem w Warszawie szef MON podkreślił, że bardzo docenia obecność sił USA w Polsce

Prof. Piotr Grochmalski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że spotkanie sekretarza Austina z ministrem Błaszczakiem "zmieniło swoją formułę ze względu na wydarzenia, z którymi mamy do czynienia". - Zwrócę uwagę, że Lloyd Austin był żołnierzem 82 Dywizji, zresztą uda się dziś na wzajemne spotkanie z żołnierzami 82 Dywizji Powietrznodesantowej (spotkanie zaplanowane jest w bazie lotnictwa transportowego w Powidzu) - przypomniał.

Pokaz determinacji i skuteczności 

- Całość przedsięwzięcia, a więc szybkiego przerzucenia sił szybkiego reagowania na wschodnią flankę NATO, jest z jednej strony pokazem determinacji, a z drugiej strony skuteczności działania Sojuszu Północnoatlantyckiego i Stanów Zjednoczonych. W istocie potencjał NATO w dużym stopniu zależy od determinacji USA - wskazał politolog.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że "obecnie mamy sytuację, która realnie grozi inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę". - W konsekwencji potencjalnie grozi to zaś konfliktem rosyjsko-natowskim, ponieważ kto rozkręci machinę wojenną, ten nie jest w stanie przewidzieć pełnych konsekwencji tego wydarzenia - ocenił.

REKLAMA

Profesor Akademii Sztuki Wojennej zwrócił również uwagę na fakt, że aktualne "wydarzenia łączą się bardzo mocno z deklaracjami Białorusi o gotowości przyjęcia na swoje terytorium broni atomowej". - 27 lutego ma być referendum w tej sprawie, zmiana konstytucji białoruskiej, która właściwie pozwoli na przemieszczenie broni atomowej Federacji Rosyjskiej na terytorium Białorusi - powiedział politolog.

Posłuchaj

Prof. Piotr Grochmalski o napięciu na wschodniej flance NATO (Temat dnia/Gość PR24) 22:38
+
Dodaj do playlisty

"Rosja przemieszcza swoje siły" 

- Wiele osób, doświadczonych w funkcjonowaniu w reżimie dużego zagrożenia, stwierdza, że wszystkie informacje ze struktur wywiadowczych NATO, a także USA wskazują, że dyslokacja przebiega dalej, że Federacja Rosyjska przemieszcza swoje siły. W czwartek (17.02.) Lloyd Austin powiedział, że on, jako doświadczony żołnierz, uważa, że tego typu informacje, które docierają, jednoznacznie wskazują na kontynuację przygotowań do działań zbrojnych ze strony Rosji. Moment, w którym jesteśmy, jest w zasadzie pełnym przygotowaniem struktur bojowych Federacji Rosyjskiej do uderzenia - 170 tys. (żołnierzy), jeśli uwzględnimy także potencjał marynarki zaangażowany w całą operację, to są siły wystarczające do pełnego uderzenia - podkreślił prof. Piotr Grochmalski. 

Lloyd Austin powiedział, że mimo deklaracji Kremla dot. wycofania sił rosyjskich spod granicy z Ukrainą, nie można tego potwierdzić. - Wszystkie wskaźniki pokazują, że podtrzymywana jest zdolność do ataku w każdej chwili - poinformował szef Pentagonu.

>>> Śledź wydarzenia na wschodzie Europy - zobacz RAPORT WSCHÓD <<<

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: prof. Piotr Grochmalski (politolog, Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 18.02.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 10.33

IAR/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej