Święcenie pokarmów. O. Stanisław Tasiemski: pokarm nas jednoczy

To jest okazja, żeby w ogóle pomyśleć, jakie znaczenie ma pokarm. W Wielki Czwartek było ustanowienie Eucharystii - nieprzypadkowo w czasie uczty, a więc Pan Jezus tworzy jedność właśnie przez ten znak chleba i wina. I Chrystusa zmartwychwstałego też nie świętujemy samotnie, ale świętujemy w gronie rodziny - mówił w Polskim Radiu 24 o. Stanisław Tasiemski, dominikanin z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

2022-04-16, 14:48

Święcenie pokarmów. O. Stanisław Tasiemski: pokarm nas jednoczy
Tradycyjne święcenie pokarmów w jednym z warszawskich kościołów. Foto: IAR/Łukasz Kowalski

Wielka Sobota to w Kościele czas zadumy, ciszy, oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wierni odwiedzają kościoły, by adorować najświętszy sakrament w grobie pańskim, jest to też czas ostatnich przygotowań do świąt. Równocześnie w kościołach odbywa się tradycyjne święcenie pokarmów. W Polskim Radiu 24 o tradycjach świątecznych oraz o znaczeniu duchowym poszczególnych dni Triduum Paschalnego i samej Wielkanocy mówił o. Stanisław Tasiemski, dominikanin z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Tradycje wielkanocne. Święcenie pokarmów

Dominikanin podkreślił, że święcenie pokarmów jest tradycją bardzo starą, pierwotnie odbywało się na dworach szlacheckich, na które przyjeżdżał kapłan, obecny kształt zyskało właściwie na przełomie XIX i XX wieku. Wyjaśnił, dlaczego to tak ważne właśnie w te święta.

- Pokarm jednoczy nas i ma wyjątkowe znaczenie. To jest okazja, żeby w ogóle pomyśleć, jakie znaczenie ma pokarm. W Wielki Czwartek było ustanowienie Eucharystii - nieprzypadkowo w czasie uczty, a więc Pan Jezus tworzy jedność właśnie przez ten znak chleba i wina. I Chrystusa zmartwychwstałego też nie świętujemy samotnie, ale świętujemy w gronie rodziny - mówił o. Stanisław Tasiemski.

- Ten zwyczaj święcenia pokarmów jest bardzo polski. To znaczy jest obecny głownie na tych terenach, gdzie sięgała Rzeczpospolita. Na przykład już tego zwyczaju nie ma w Czechach. Wyjątkowo, jak ktoś jest ze Słowacji albo ma polskie korzenie, przyjdzie z koszyczkiem. Również tradycja sięgała Karyntii, Austrii południowej, południowych Niemiec, Bawarii, ale to nie jest już wszędzie. To jest znak wyróżniający trochę polskie duszpasterstwo i to, kim my jesteśmy - dodał kapłan.

REKLAMA

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

O. Stanisław Tasiemski o tradycjach wielkanocnych ("Temat dnia / Gość PR24") 24:38
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: o. Stanisław Tasiemski (dominikanin, KAI)
Data emisji: 16.04.2022
Godzina emisji: 14.06

PR24/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej